Vegan naha alternatiivid

Mõnda aega tagasi käisin Berliinis eetilise moe messlil uusi kollektsioone uurimas, mis aga veel olulisem – põnevaid loenguid kuulamas. Üks nendest oli vegan naha alternatiividest. Mõningase hilinemisega on nüüd aeg teha sellest kokkuvõte omapoolsete lisadega.

NUVI RELEAF lehenahk
Saksa ettevõte Nuvi Nomad loodud materjal NUVI RELEAF valmib Kagu-Aasias kasvava suur tiikpuu lehtedest. See on pigem luksuslikum variant, kuna hõlmab suures osas käsitööd. Mahalangenud lehed korjatakse käsitsi Chiang Mai metsadest ja Pi Pori kohaliku meeskonna abiga kaetakse lehed vahaga ning töödeldakse NUVI NOMADi uuendusliku, aastatid täiustatud kihistamismeetodiga. Tulemuseks on kerge, vastupidav, veekindel, mustust tõrjuv ja looduslikult värvitud naha alternatiiv, mis on saadaval paljudes värvides. NUVI RELEAFi materjal on 98% looduslik (eesmärgiga jõuda 100%-ni), plastikuvaba, loomsete saadusteta ja PETA heakskiiduga.

NUVI NOMADI Tai peakorter asub Chiang Mai’s, mis on tuntud oma traditsioonilise Saa paberi- ja tekstiilitööstuse poolest. Kuna nõudlus käsitsi valmistatud paberi järele on viimastel aastatel vähenenud on kohalikud kogukonnad lagunemas. Andes vanale tööstusele uue suuna, aitab NUVI kogukondi elus hoida ning turvalisi, õiglasi ja humaanseid töökohti luua.

Ettevõte on juba ka valmis saanud esimese kollektsiooni, mille leiab siit.

SnapPap
SnapPap on Saksa ettevõtte Snaply poolt toodetav materjal, mis on eelkõige võitnud isetegijate südamed. See on ainulaadne naha välimusega paber, mis koosneb tselluloosist (60%), lateksist ja värvipigmendist ning on lausa pesumasinakindel. Kasutatav tselluloos pärineb jätkusuutlikult majandatud Põhja-Euroopa metsadest (peamiselt kuusk). SnapPap ei sisalda PVC ega BPA ühendeid ning on igati inim- ja loodussõbralik.

SnapPap on rebimiskindel ja kergesti õmmeldav, kuna on õhem kui nahk. Omast kogemusest võib lisada, et uuena on materjal täitsa paberi välimusega, sellele saab aga kortsutades lisada mõnusat struktuuri.

Slow Aparaaditehase esinduspoes leiad sellest materjalist valmistatud pisikesi rahakotte. Materjalina on SnapPap kättesaadav Snaply veebipoest, mis senistel andmetel Eestisse küll ei tarni, kuid ehk on võimalik neid vajadusel veenda selle vajalikkuses.

Korginahk
Saadud korgitamme koorest, mis peale eemaldamist sorteeritakse ning jäetakse 6 kuuks kuivama ja stabiliseeruma, seejärel korki keedetakse, millega eemaldatakse tugevam pindmine kiht, et materjal jääks pehme ja elastne. Kork on vastupidav, keskkonnasõbralik, kergelt puhastatav ja vastupidav, veekindel ning mustust ja tolmu eemaletõukav.

Kui SnapPap on mõlemalt poolt sama tekstuuriga, siis korginahk sarnaneb selles osas rohkem kunstnahale, millel on ühel küljel tekstiil. Seepärast peab selle materjali puhul arvestama kas topelt materjali või voodri kasutamisega.

Korginahka saab soetada paljudest kohtadest, väiksemates kogustes lihtsasti ka nt erinevatest Etsy poodidest.

Vegea veininahk
Itaalia ettevõte Vegea on väljatöötanud ja patenteerinud Vegeatextile®-tehnoloogia tootmaks loodusiku tekstiili veinitööstuse jääkmaterjalidest. Viinamarjade pressimisjääk on täielikult taimne tooraine, mis koosneb viinamarja nahkadest, vartest ja seemnetest.

Veganid teavad, et chia- ja linaseemnetest saab edukalt teha tainast hästi koos hoidvat munaasendajat, seega pole ilmselt ka üllatus, et Vegea tehnoloogia võimaldab teha muuseas viinamarja seemenetest vastupidavat materjali. Go seeds!

Tehnoloogia optimeerimine võttis ettevõttel aega kolm aastat ja nüüd ollakse turul tõeliselt keskkonnasõbraliku materjaliga, mis asendab looma- ja naftal baseeruvat kunstnahka nii rõiva-, mööbli- kui ka autotööstuses. Nüüd tegeldakse koostöös potentsiaalsete klientidega aktiivselt materjalile nüansside lisamisega.

Koostöös sama valdkonna ettevõtetega ja H&M Fondi toetusega lõi Vegea esimese Vegeatextile® kottide, kleitide ja jalanõude kollektsiooni, mida saad näha siit. Kuna täpsemalt materjal laiematele massidele kättesaadav on, ei ole teada.

Modern Meadows esmane toode, mis on väljas MoMa näitusel.

Bakteritest kasvatatud nahk

USA ettevõte Modern Meadow on endale sihiks võtnud luua loomseid tooteid ilma loomadeta. Nii jõudsid nad geenitehnoloogiaga nii kaugele, et luua vägagi naha sarnast materjali pärmi bakteritest. Kuna keemia oli mu keskkooli aegade üks kehvemaid aineid, siis täpsemalt protsessit loe siit.

Tulemuseks on patenteeritud materjal Zoa™, mida saab vedelal kujul valada igasugustesse vormidesse ja nii imiteerida ükskõik millist loomset materjali. Ettevõte tahab materjali laiematesse massidesse tuua juba sel aastal.

Ananassinahast kott ettevõttelt Maravillas.

Pinatex

Nüüd juba ilmselt suurele enamusele kuskilt kõrva jäänud nimetuse taga peitub ananassi lehtedest valmistatud nahasarnane materjal, mis näeb veidi välja nagu käsitööpaber. Sellest tehakse nüüdseks juba päris palju erinevaid tooteid.

Pinatex koosneb 80% ulatuses ananassilehtedest. Selleks, et ta aga ka ühes tükis püsiks, oli seni koostises ülejäänud naftatoode. Viimased andmed, mis mina leidisn näitavad nüüd ülejäänud 20% koostiseks PLA kiud.

PLA ehk või polüpiimhape või polülaktiid on biolagunev ja bioaktiivne termoplastne alifaatne polüester, mida saadakse taastuvatest allikatest, nagu näiteks maisitärklisest (Ameerika Ühendriikides ja Kanadas), kassaava juurtest (enamasti Aasias) või suhkruroost (mujal maailmas).

Pinatexi on hetkel väiketootjatel veel veidi keeruline saada, kuna seda müüakse suurtes kogustes. Näidiseid saab aga soetada siit.

*Slow valikus on saadaval veel mõned Nae Vegan jalanõud.

Mycelium seenenahk

Mycelium on ettevõtte MycoWorks uut tüüpi süsinik-negatiivses protsessis loodud naha asendustoode. See koosneb mütseelist ehk seeneniidistikust (hulkraksete seente keha moodustav seeneniitide kogu) ja põllumajanduslikest kõrvalsaadustest. Materjal on jätkusuutlik, mitmekülgne ja loomavaba ning toimib nagu nahk.

Materjali omadused on lihtsasti mõjutatavad niiskuse ja temperatuuriga ning seetõttu on sellest võimalik teha nii nahka kui nt ka telliseid maja ehituseks. Mycelium on vett tõrjuv ja antibakterjaalne.

Kuna ja kuidas materjal kättesaadavaks muutub ei ole veel teada.

PS! Rääkides vegan materjalidest, siis sellest, mis kõik ei ole rõivaste juure vegan, saad lugeda siit.