SOULBOTTLES – Maailma puhtaimad veepudelid

Soulbottles (eesti k hingepudelid) on Saksa ettevõte, mis sai alguse isiklikust vajadusest ägeda disainiga plastikuvaba joogipudeli järele ning soovist muuta seeläbi poepudelite mineraalveejoojad ümber kraaniveejoojateks.
Esimesed veepudelid valmisid käsitööna ning osutusid väga menukaks.

Soulbottles on stiilsed, praktilised ja 100% plastikuvabad. Klaasist pudelite läbipaistvus laseb vaevata märgata pisimatki mustust, ilma et peaks tumedast pudelisuust sisse piiluma, nagu metallist või alumiiniumist joogipudelite puhul.

Iga pudeli ostult läheb 1€ annetusena Hamburgi valitsusvälisele organisatsioonile Viva con Agua. Koostöös organisatsiooniga Welthungerhilfe (Maailma näljaabi) aitab see 16 riigis üle maailma viia ellu projekte, et vähendada vajadust puhta joogivee järele.

Uuringud näitavad, et plastikust joogipudelid eraldavad vette eöstrogeenaktiivseid kemikaale (BPA). Nende ainete põhjustatud tagajärjed meestel on rindade kasv ja naistel suurenenud risk viljatuseks või vähki haigestumiseks. Ja kahjuks pole tegemist liialdusega. Kui vesi maitseb plastiku järgi ei tohiks seda juua, vaid osta pigem klaasist veepudel.

0,6l pudel kaalub 470g ehk umbes sama palju kui Sinu lemmikraamat. Pudeli disain pärineb Austriast, samas klaasivabrikus tehakse valmis ka toorikud. Edasi jõuavad pudelid Saksamaale, kus need kaunistatakse ilusate värvidega ja põletatakse 600° juures nõudepesumasinakindlaks (v.a kuldne disain). Keraamilised pudelikorgid valmivad 115 aasta vanuses ettevõttes Lõuna-Saksamaal, mis annab veepudelitele teatud traditsioonihõngu. Pudelite lõplik kokkupanek ja ladustamine toimub Berliinis.


Soulbottles teeb koostööd Šveitsi valitsusvälise organisatsiooniga myclimate.org, et arvutada välja firma tootmises, transpordis ja bürootöös tekkivaid CO2-e heitkoguseid. Kord aastas võetakse arvud kokku ja jagatakse need myclimate’i erinevate projektide vahel laiali. Sh finantseeritakse ka tõhusamaid ahje Aafrika maaelanikkonnale. Sellised ahjud tarbivad 50% vähem puid, mis tähendab põlismetsade maharaiumise aeglustumist ning majades tehtava lahtisest tulest tekkiva ja olulisi terviseprobleeme põhjustava suitsu vähenemist.

Soulbottles on vastupidavad – mõeldud kandmiseks igapäevaselt selja- ja käekotis ning peaksid taluma kukkumist puit- või vaipkattega põrandale. Aga kõigele vaatamata – Soulbottles on ikkagi klaasist …

Veepudelite tihendid on valmistatud ekstra nende jaoks väljatöötatud erilisest loodusliku kautšuki segust, milles garanteeritult puudub petrokeemia. Materjali koostises oleva loodusliku kautšuki sisaldus on 80%.

Klaasi puhul pole otsustav temperatuur, vaid temperatuuride vahe. Soulbottelsi puhul võib see klaasi ja vedeliku vahe olla 45 °C. Toatemperatuuril pudel talub seega probleemideta 60 °C jooki. Kui aga pudel ise on 60 °C, siis talub see ka keevat vedelikku. Värsket kuuma teed toatemperatuuril klaaspudelisse valada on riskantne.

Pudelis saab kaasa võtta isetehtud smuutit ning kanda kaasas ka alkoholi. Vaid õli puhul saab kummitihend kannatada ja tuleb hiljem välja vahetada. Pudeli disain kestab u 500 masinpesu. Põhimõtteliselt saab seda pesta koos tihendi ja korgiga, kuid ettevaatuse mõttes on soovitatav siiski pudel osadeks võtta – iga nõudepesumasina võimsus pole ju etteaimatav. Kõige kindlam viis on siiski käsipesu. Natuke kuuma vett ja pesuvahendit on kõik, mida selleks vaja.

„Soovime igale inimesele võimaldada ja teda inspireerida kujundama oma elu teadlikult, jätkusuutlikult ja õnnelikult“

Kõik Soulbottles veepudelid on unikaalse disainiga. Nende värv on vastupidav kriimustustele ning on ka happe- ja leelisekindel. See on eluaegne. „Nagu Sinu tätoveering, mis sai nooruses tehtud ja mida sa häbened.“

Kujunduste autoriteks on noored kunstnikud kõikjalt maailmast. Ka Sina võid osaleda võistlusel, saada võitjaks valimise korral auhinnaks endakujundatud Soulbottle ning osaluse iga müüdud pudeli hinnast. Võimalik on tellida ka pudeleid individuaalse kujundusega – miinimumkogus 10 tükki.

Väljakutse:

Me kõik …

35.000.000.000 plastikpudelit aastas lõpetavad ookeanides ja prügimäel
vaid üks 10st kogu maailma plastikpudelist töödeldakse ümber
loomulikuks lagunemiseks kulub ühel polüetüleentereftalaat (PET)-pudelil 450 aastat
mereloomad ajavad plastiku segi toiduga ja selle tagajärjel nälgivad haletsusväärselt surnuks
plastikpudelite tootmine kulutab pudelile 3 liitrit vett ning sama palju naftat aastas kui kulub 1 miljoni auto käigushoidmisele
vastupidiselt plastikule saab klaasi suurepäraselt ümber töödelda – 20% ühest Soulbottle’ist on olnud eelnevalt nt kurgipurk või viskipudel

… ja sina

BPA (bisfenool A) on kunstmaterjalis sisalduv sünteetiline aine. Need mürkained eralduvad pudelist vette ja sealt edasi organismi.
BPA-vaba pole veel piisav – mitmed joogipudelid toodetakse BPA-vabalt, seda aga ei kontrollita ning tihti ei anta ka infot asendajate kohta
SOULBOTTLES on klaasist ja ei sisalda tervisele kahjulikke aineid
40% pudeliveest on kraanivesi
SOULBOTTLES on korduvkasutatav ja selle ost tasub end võrreldes ostetud veega ära juba peale mõnda nädalat kasutamist

Kokkuvõtte koostas ja tõlkis Katrin Puusepp.
Pildid Soulbottles’ tootekataloogist.