WORON – ajatu disainiga jätkusuutlik aluspesu

WORON on Kopenhaagenis asuv Skandinaavia bränd, mis on loodud õdede Arina ja Anya Woron poolt.

Õed lõid ettevõtte soovist luua ideaalse aluspesu kollektsioon. Nad mõistsid, et õhtuti koju tulles oli alati esimene liigutus rinnahoidja lahti võtmine, millele järgnes kergendunud väljahingamine.

Arina ja Anya eemärgiks seevastu oli luua just pesu, mis oleks hommikul esimene asi, mida tahad selga panna ja õhtul viimane, mida seljast ära võtta. Sealjuures ei tohiks mugavust ohverdada naiselikkusele, moele ja stiilile ning viimaseid jätkusuutlikkusele. Brändi jätkusuutlikkus kajastub nii käsitöös ja iga eseme hoolikas käsitlemises kui ajatus disainis, mis ei sõltu trendidest, vaid peab vastu aastaid.

Woroni käekiri on seksikas ja enesekindel, pesukollektsioonis on esindatud pehmest materjalist rinnahoidjad, aluspüksid ja bodyd ning erilist tähelepanu pööratakse detailidele ja istuvusele.

Jätkusuutlikkus

Õdede deviisiks on “vähem on rohkem” ning seda mõtet kannavad nad lisaks stiilile üle ka oma tootmisele. Pesu loomine lähtub tasakaalust hea kvaliteedi ja puhta disaini ning lihtsa ja läbipaistva tootmisahela vahel.

Hoides kollektsiooni teadlikult limiteerituna, suudetakse panna olulist rõhku sellele, et iga ese – alates valmistamisest, pakendamisest ja transportimisest kuni kandmiseni välja oleks võimalikult süüme- ja stressivaba. Eesmärgiks on luua pesu, mis on ühtviisi nii ilus, mugav kui pikaealine, et ei tekiks vajadust paari kuu möödudes see taas välja vahetada.

Materjalid

Esmalt on WORON vegan, julmusevaba ja aeglase moe bränd. Materjalid on kõik taimsed mitte vaid sellepärast, et see nahale hea on, vaid ka kuna loojatele on oluline, et ükski loom toodete valmistamise tõttu ei kannataks.

Modal on pehme, luksuslik ja jätkusuutlik pehme ja sile pöögipuust tehtud viskoosi liik. Nimi ‘Modal’ on jätkusuutlike kangaid tootva ettevõtte Lenzig poolt patenteeritud (sama ettevõte toodab ka Tencel kangast) kanga liik, mida valmistatakse Euroopas. Modaali valmistatakse puit ühtseks massiks muutes, kiud eemaldades ja need uuesti rekonstrueerides, loomaks sobilik uus kiud, mida saab kangaks kududa. Protsessis kasutatav pöök kasvab jätkusuutlikult majandatud metsades ja tootmine toimub Lenzig vabrikutes CO2 neutraalsel viisil.

Kangas on jahe, väga hästi vett imav ja antibakteriaalne. Lisaks on Modal vastupidavam kokkutõmbumisele ja tuhmumisele kui puuvill, mis pikendab selle eluiga. Keskkonnasõbralikest materjalidest sobib just Modal kõige paremini aluspesu tegemiseks oma luksusliku siidise välimuse ja antibakteriaalsete omaduste tõttu.

100% orgaanilisest puuvillast valmistatatakse vastupidavaid ja luksuslikke pesukotte. Materjal saadakse kontrollitud farmidest, mis kasutavad looduslike väetisi, teostavad samal ajal ka mulla- ja veeseiret ning ei kasutata putuka- ja taimekaitsevahendeid ning teisi kahjulikke kemikaale.

Tootmine ja tegijad

Olles teadlik moetööstuse keskkonda ja töötajaid ärakasutavast tahust, on bränd võtnud eesmärgiks edendada positiivset muutust ka siin. Woroni tootmine toimub Ungari pereettevõttes, mis omab ÖkoTex sertifikaati. Tehas on olnud varem ka GOTS sertifikaadi omanik, kuid tingituna selle säilitamise kõrgest tasust, ei olnud seda paraku võimalik hoida. Sertifikaadi puudumine ei ole aga takistuseks endiselt sama rangete ja puhaste standardite alusel töötamiseks. Tehase majareeglites on kirjas, et ületunnid on keelatud, kiiremal hooajal on töötajatel võimalus lisavahetuste võtmisel saada kõrgemat töötasu ning töötavatel emadel on lisaeelised. Lisaks on Ungari Saksamaa ja Skandinaavia riikide eeskujul kehtestanud ranged standardid töötajate miinimumpalga ja töötingimuste osas.

Hiljuti laienes brändi orgaanilise puuvillast toodete valmistamine India jätkusuutlikkust väärtustavasse väikesesse pereettevõtesse, kus valmivad orgaanilisest puuvillast pesukotid. Tootmise laienemine Indiasse aitab hoida kokku transpordi arvelt ning samal ajal annab parema võimaluse toetada just neid kohalikke ettevõtteid, kellelt algmaterjalid pärit on.