MUD Jeans – maailm ilma prügita

MUD Jeansi lugu sai alguse, kui praegune tegevdirektor Bert van Son 23-aastasena Hiinasse kolis ning tekstiilitööstusesse tööle asus. Aastatepikkuse töö käigus nägi ta, millise jälje jätab kiirmood keskkonnale ning kuidas see kohtleb tehasetöölisi. Ta tahtis leida teistsuguse tee.

Mud Jeans baseerub mõttel: „Mis siis, kui kõik koristaksid enda järelt ise ära?”

MJ eesmärk on lasta kliendil ostelda süüvabalt ja teha head keskkonnale, samal ajal kandes stiilseid ja hea väljanägemisega rõivaid. Mud Jeans töötab „circular economy“ põhimõttel: kõik olemasolev võetakse uuesti kasutusse. Teksad on juba algusest peale taaskasutavalt disainitud, et neid oleks hiljem hõlbus uuesti ringlusesse saata. Näiteks nahast siltide asemel kasutatakse teksadele trükitud brändiinfot.


Mud Jeans kasutab vanu teksaseid, et neist uut teksakiudu valmistada. Ärakantud teksadel eemaldatakse kõik metallist osad, teksariie lõhutakse kiududeks, segatakse töötlemata toore puuvillaga (ingl k virgin cotton) ning kedratakse lõngaks. Seejärel värvitakse uus lõng indigosinise tooniga ning spetsiaalne (väga lärmakas hi-tech) masin koob uue kanga. Vaata uue teksariide sündimise videot siit:

Mud Jeans kasutab ka upcycle-meetodit —vanad ja kantud teksad tehakse korda ning pannakse uuesti müüki kui erilised vintage-paarid, mis on saanud nime oma eelmise kandja järgi.

2013. aastal tutvustas MUD Jeans uut innovaatilist ideed – Lease A Jeans (tõlk. rendi teksad). Inimestel on võimalus 7,5€ eest kuus teksaseid liisida ja kui need peale 1 aastat ikka veel meeldivad, endale jätta. Kui mitte, on võimalik püksid tagasi saata ja järgmised liisida. Tagasi saadetud teksad läbivad jällegi upcycle või recycle protsessi. Nõnda hoitakse teksad ringluses.

Riiete tegemiseks kasutab MJ ainult sertifitseeritud (GOTS) ja ümbertöödeldud orgaanilist puuvilla, et neid kandes saaks ennast igati hästi tunda.

Ettevõte on võitnud mitmeid auhindu nagu näiteks Sustainability Leadership Award ning PETA Vegan Awards. MUD Jeans on ainus bränd, mis töötab täielikult tsirkulaarse majanduse põhimõtetele vastavalt.

Kokkuvõtte koostas ja tõlkis Katre Salu.
Pildid pärinevad Mud Jeans kodulehelt.