Harjumused algajale rohelisele – osa 1, kodust väljas

Hei, sina. Kas tunned, et oleks aega ja tahtmist võtta omaks veel 101 järjekordset asja, et olla keskkonnasõbralikum?

Mhm, ma tean, hullult tüütu on vahel, kui saad teada, et teed jälle midagi valesti või halvasti. Ja nüüd tulen mina, nina püsti ja ütlen sulle, et no kui tahad tegelikult ka keskkonnasõbralik olla, siis sa ei tohi enam teha seda ja toda, vaid pead elama hoopis nii. Õnneks asi päris nii ei ole. Ma olen sinuga täpselt samas paadis. Eile ostsin mitu pakki sojapiima ja tofut, kodus läks see nädal juba mitmes masinatäis pesu, liigun valdavalt autoga, ostan ebavajalikke asju ja sooritan igapäevaselt loendamatuid “öko-patte.” Seda kirjutades söön just neid klassikalisi 0.16 eurot pakk müstilise sisuga kiirnuudleid, mille iga pakk on eraldi ära pakendatud.

Samas oleks ikka lihtsam, kui vähemalt teaksime, mida üldse teha saaksime. Alati ei jõua kõigega kaasa mõelda ja välja nuputada, kus mida teha tuleb, et nüüd veel natukene rohelisem olla. Seega loe edasi ning leiad nimekirja väikestest ja suurtest muudatustest igapäevaelus, mis su elustiili roheluse poole viia aitaksid. Võid teha sellest lausa mängu ja vaadata postituste vältel, mitut juba teed või hakkad tegema.

Kuna keskkonnasõbraliku elustiili käske on palju rohkem kui 10, pean selle temaatiliselt ära jagama. Tere tulemast postitusse number üks – out & about ehk igapäeva elus liikvel olevale rohelisele tulnukale.

  • Sorteeri prügi!  Kui oled kohas, kus prügi sorteerida ei saa, äkki paned selle kommipaki või klaaspudeli kotti ning sorteerid kodus ära? Mul on endal kuidagi tekkinud see harjumus juba sisse ning väga lihtne on pärast see kommipakk panna kodus pakendisse. Peale kinoskäiku panin tühja popkorniümbrise seljakotti ning see läks ilusti vanapaberisse. Käisin sõbraga Manchesteris McDonaldsis kaasas ning täiesti mõtlemata võtsin kaasa ta tühja friikartulipaki, et see vanapaberisse panna. Ta oli nii üllatunud ja ütles, et polnud isegi sellele mõelnud, aga nüüdsest ju siis mõtleb.
  • Lõpeta see plastpudelites joogi ostmine. Soeta endale üks korralik veepudel, nt Soulbottle ning varsti kannad seda endaga igalpool kaasas. Kui see on liiga kallis, siis poest saadud klaaspudel sobib ka! Täidad kraanist ning vajaduse korral võid hommikul kodus ju mõne kurgi- või sidruniviilu sisse toppida. Võidab nii keskkond kui su rahakott! Üleüldiselt on Eestis õnneks hea taarasüsteem, kuid kahjuks läheb neid pudeleid läheb sisse rohkem, kui meil tulemusega teha on. Samuti on protsess energiakulukas.
  • Aitab sellest regulaarsest kohvi ja tee kaasaostmisest ühekordsetes topsides. Need “paberist” topsid on kõige kohutavamad üldse, sest nende sees on tegelikult plastmassikiht, mille tõttu pole nendega võimalik absoluutselt mitte midagi edaspidi teha. Istu kohvikus maha ning naudi oma kohvi päris tassis või võta kodust termos või tass kaasa. Kui puudub, siis meilt saab väga hea soojushoidvusega Klean Kanteen termoseid ja tasstermoseid. Sul on sellega võimalik isegi raha säästa, sest üha rohkem kohvikuid on hakanud oma topsiga käijatele tegema allahindlusi, näiteks Kohvipaus Tartus.
  • Kätekreem? Huulepalsam? Leia endale sobiv kreem/õli, mis võiks ideaalis olla kas klaas- või metallpakendis. Mina ise kasutan nt Living Naturally Beauty Balmi. Sain kunagi Lushist ka väikese metallist anuma, kuhu tõstsin osa ümber. See käib minuga igalpool kaasas ning sobib ideaalselt nii kätele, huultele jne. Seega nende lõputute plastmass kätekreemi ja hügieeniliste topsikute asemel on ainult üks hästi taaskasutatav pakend.
  • Vanakooli riidest taskurätid. Tead küll, need, mille pakuvad vana-hollywoodi härrasmehed taskust daamile. Mina aga ei saagi täpselt aru, miks inimesed nende kasutamise ära lõpetasid? Üks asi on tõesti siis, kui on mingi viirus ning ei ole mõistlik haigust täis olevat riiet läheduses hoida. Aga igapäevaselt kasutamiseks sobib riidest taskurätik ideaalselt. Peale paari päeva paned pesukorvi ning järgmine nädal on jälle puhas, mõnus, pehme, prügivaba. Puudub mingi totakas hunnik pabersalvakatest ning nende plastmassümbristest. Neid saab internetist osta, aga äkki otsid üles need, mida vanemad-vanavanemad kasutasid? Ma leidsin õnneks meie pere endise taskurätivaramu. Teine variant on võtta vana õhtal olev voodipesu ning lõigata sellest ruudud, voila!
  • Oma kahvel ja karp kaasa. Kui tead, et satud ikka aeg-ajalt lõunat poest kaasa krabama, avastades, et kurja, söögiriistu pole ning jälle peab plastmasskarbi sisse ostma midagi, siis valmistu selleks ette. Pane kotti või autosse mõni kahvel ja karp, mille saad alati kasutusele võtta.
  • Too hüljatud patsikummid koju. Ma tean, võib tunduda veider ettepanek, kuid nägin seda soovitust mitmes zero-waste blogis ning peale seda olen aeg-ajalt leidnud maast väga korralikke patsikumme. Paned koos muuga pesumasinasse ning voila.
  • Riidekotid! Hoia kotis/autos alati vähemalt üht riidekotti, sest kunagi ei tea, kunas vaja minna võib. Neid pole mõtet ka üleliia endale kokku koguda, sest ühte riidekotti tuleb kanda päris kaua, et ta keskkonna mõistes hakkaks ära kasuma. Seega ära osta endale kümmet kotti, mõeldes, et oled nüüd tohutult öko. Osta või tee endale neid ainult nii palju, kui vaja on. Ütle poes kilekotile ei (pead nobe olema – müüjatel käib see alati kole kähku).

Aitab kah, järgmise korrani!