Pereettevõttena sündinud ning siiani iseseisvalt tegutsev BLEED toodab 80% oma rõivastest Euroopas (Portugalis ja Poolas) ja 20% Aasia maade kontrollitud tehastes. BLEED (eesti k ‘veritsema’) nimi pärineb arvamusest, et loodus on juba piisavalt kannatanud ja nüüd on aeg see peatada, millest tuleneb ka slogan „we bleed for nature“ ehk „me valame looduse pärast pisaraid“.
100% iseseisvust & 100% kirge – see ongi BLEED perekond!
Bleed’i eesmärgid
Väikese pereettevõttena töötavad nad oma ambitsiooni kallal, milleks on luua hästi disainitud, kõrge-kvaliteedilisi, õiglasi vegan tooteid, kasutades jätkusuutlikke ressursse ja tootmismeetodeid. Nad toetavad pühendunult oma kohalikku piirkonda, luues töökohti ja tehes koostööd kohalike firmade ja nendele sarnase missiooniga ettevõtetega, et hoida ja mitte kahjustada keskkonda. Iga klient on neile oluline ja tänu BLEED esemete soetamisele toetate nende keskkonnaeesmärke ja sõltumatut brändi.
BLEEDi erilisus seisneb puhtas südametunnistuses! Ettevõte järgib põhimõtet „ela ja lase elada“, mis tähendab, et nad toodavad suurepäraseid esemeid, mis ei kahjusta keskkonda, loomi ja inimesi. Tootmine on selle võrra küll keerulisem ja ajamahukam, kuid tulemuseks on mitte ainult kõrgekvaliteediline toode, vaid ka puhas südametunnistus.
Tootmistavad
BLEED pooldab tootmist madala sissetulekuga riikides, kuna sealsed käsitöölised on väga osavad. Oluline on neile võimaldada õiged töötamise tingimused, õiglane palk ja graafik. Seda garanteerib GOTS sertifikatsioon, mis viib tehastes ja töökeskkondades läbi regulaarseid pistelisi kontrolle ja garanteerib tarneahela täieliku läbipaistvuse toorainest tootmiseni. Ka transpordis kasutavad nad keskkonnasõbralikku ja minimaalse ökoloogilise jalajäljega firmat DPD.
Sertifikaadid
GOTS – maailma juhtiv orgaanilise tekstiili töötlemise standard, mis hõlmab kontrollis nii ökoloogilisi kui sotsiaalseid kriteeriume kogu tekstiili tarneahelas.
Bluesign („sinine märk“) –sertifitseerib sünteetiliste kangaste ümbertöötlemist Sympatex materjalideks (kasutavad näiteks funktsionaalsete jakkide tootmisel)
OE100 – sertifitseerib 100% orgaanililist puuvillakiudu, mida on tootmisahela jooksul jälgitud ja eraldatud, et seda ei segataks teiste kiududega.
GOTS standardile kohaselt on kõik naturaalsed materjalid, nagu orgaaniline puuvill, kanep või lina kasvatamisprotsessist kuni edasise töötlemiseni kahjulike kemikaalideta, herbitsiidide ja pestitsiidide-, raskemetallide ja formaldehüüdivabad. Kasutatakse ainult mittemürgiseid ja keskkonnasõbralikke värve – sama kehtib ka kõikide esemete töötlemisel – kõik on täiesti orgaaniline.
Materjalid
Kork – BLEED kasutab looma- ja kunstnaha asemel uuenduslikku ja erilist portugali korgipuu koorest valmistatud materjali, mis on väga jätkusuutlik ja mille saamiseks ei pea ükski loom surema. Korgipuu kaitseb maapinda erosiooni eest ja seob CO2-e, puu koorimine materjali tootmiseks ainult soodustab seda protsessi, lisaks ei reostata põhjavett ega pinnast.
Kanep – tööstuslik kanep on väga funktsionaalne ja jätkusuutlik materjal, mida BLEED kasutab särkide, jakkide ja lühikeste pükste tootmisel. Kanepist valmistatud kangas on niiskusekontrolliga ja tolmu hülgav, lisaks antimikroobne ja kõrge UV-kaitsega. Kanep kasvatatakse Hiinas, kus see on traditsiooniline taim – seetõttu toodetakse kõik firma kanepist rõivad õiglasel viisil Hiinas, ka BLEEDi tootmisjuht kasvatab seal ise koos kohalike farmeritega.
Lina – traditsiooniline materjal, millel on väga tugevad niiskuse reguleerimise, mustuse- ja plekikindlad omadused. Lina on nahasõbralik, antibakteriaalne ja jätkusuutliku kasvatamisprotsessiga.
Ümbertöödeldud polüester – esimene 100% ümbertöödeldud materjalist õueriiete kollektsioon valmis 2016 kevad/suvel tekstiilitööstuse jääkidest, mida enam tavatootmises kasutada ei saa. Tulemuseks on vee- ja ilmastikukindlad funktsionaalsed jakid ja pusad, mida saab lõpuks veelkord ümber töödelda. Materjal omab ÖkoTex Standard 100 auhinda ja sinise märgi sertifikaati ja protsess pakkub tugevat alternatiivi tavatootmisele.
Orgaaniline puuvill – baasmaterjal enamikule BLEED toodetele, allergiavaba, hingav ja niiskust imav materjal, mille tootmine on õiglane, keemia- ja pestitsiidivaba, puuvill on vihmaveega kasvanud, värvimisprotsess on keskkonnasõbralik ja minimaalse ökoloogilise jalajäljega – valik, mis on heaks kiidetud vegan käitumine PETA poolt.
Tencel – tselluloosikiud eukalüptist, mida BLEED kasutab mitmes funktsionaalses tootes, tema pehmuse, hingavuse, niiskuskontrolli ja rebenemiskindluse tõttu. Perfektne allergikutele ja hoiab soojust, kui on külm ja jahutab, kui on kuum – olles jätkusuutlik ja funktsionaalne.
Heategevus
BLEED toetab Euroopa Surfarite Fondi (Surfrider Foundation Europe), mille eesmärk on ookeanide, rannikute kaitsmine ja nende asunikest hoolimine. Nad tegelevad nii reostuse likvideerimise kui ka rannikualade arendamisega, teavitustööga ja protestiaktsioonidega merevee kvaliteedi teemadel. Ökoloogiliselt toodetud surfiriiete kollektsioon on hea viis sõnumi edastamiseks ja kasum müügist läheb organisatsiooni toetuseks.
Armastusest keskkonnateemade vastu sündis ka koostöö surfari Boris Malchereckiga, kes lisaks surfitundidele harib inimesi ka ookeanide reostusest, kohaliku toidu eelistamisest ja kliimamuutusest. BLEED tegijad ja Boris on nüüdseks ka sõbrad, kes toetavad üksteist sõnumi levitamisega nii jätkusuutliku moe kui ka keskkonna teemadel.
Koostöös Saksamaa PETAga tõi BLEED turule t-särgi, mis on 100% ökoloogilisest puuvillast (seega pole nende tootmisel tehtud liiga loomadele, inimestele ja keskkonnale). Iga särgi müügist läheb 5€ PETA toetuseks – seda nimetavad nad kasulikuks investeeringuks.
Video korgipuu koorest toodetud jaki sündimisloost:
Kokkuvõtte koostas ja tõlkis Kati Pilter.
Pildid Bleed lookbook’idest.