Q&A BioVegan: tervisest, keskkonnast ja pesupulbrist

Slow peamiseks müüdavaks kaubaks on rõivad ja meile on oluline, et need rõivad, kui nad kord Sinu juures õnneliku kodu on leidnud, ka kauaks ajaks ilusatena säiliks. Selle jaoks on eriliselt oluline rõivaid õigesti pesta ja ideaalis muidugi ka nii keskkonna- ja nahasõbralikult kui vähegi võimalik. Et me aga pesupulbri spetsialistid ei ole, siis küsisime järgi Biovegan Family tegijatelt, mis lugu peitub pesupulbrite taga.

Kuna kõik ained on keemilised ained, siis too palun selgust, mis vahe on ökol ja ‘tavalisel’ pesupulbril ning kuidas tarbijana värviliste poeriiulite vahel valikut tehes orienteeruda?

Ökotoodetel ei ole üldiselt kasutatud pesuvahendites sünteetilisi lõhna – ja värvained, kuid on ka erandeid ka siin, seega tuleks ikkagi hoolikalt lugeda, mida üks või teine toode sisaldab, hoolimata ökomärgistusest.

Ökoloogiliste pesuvahendite seest ei leia kindlasti fosfaate, mis on Läänemere üks põhilisi reostajaid. Kasutades fosfaadivabu pesupulbreid, nagu seda on näiteks BioVegan Family pesupulbrid, säästad Eesti ühte tähtsaimat transproditeed, puhkekohta, turistiatraktsiooni – Läänemerd.

Mis on ‘vegan’ pesupulber?

Vegan pesupulber on toode, mis ei sisalda loomse päritoluga toorainet ja samuti ei testita tooteid loomade peal. Konkreetselt võib leida mõnes tootes nt loomseid rasvu, millest on siis valmistatud pesuseepe ja mida kasutatakse pesuvahendites. Väga laialt on levinud sapiseebiga tooted (pesuseebid, pulbrid, geelid, plekieemaldajad), mis kindlasti ei ole vegan. Aga kui võtta laialdasemalt, siis igasugune sünteetline keemia on kahjulik inimesele, loomadele ja keskkonnale, mida kindlasti ei saa nimetada veganiks. Mitmed suurkorporatsioonid katsetavad ka oma tooteid loomadel, mis pole vegan.

Millest pesupulbrid koosnevad ning kuidas mõjutavad need inimese tervist ja keskkonda?

Pesupulbrid sisaldavad fosfaate, mis küll pole toksilised, kuid nad on ühed olulisemad veekogu eutrofeerumise tegureid. Pesupulbrid võivad sisaldada veel tensiide. Tensiidid võivad olla sünteetilised (naftakeemilist päritolu) ja taimset päritolu. Tensiidide laguproduktid on mürgised kaladele kui ka veetaimedele ning loomulikult ka inimestele. Ökotoodetes kasutatakse tihti tseoliiti, mis paneb pesu tolmama ning ei tulegi sealt välja. Sellised pesupulbrid ei sobi kindlasti kohe mitte astmaatikutele ja allergikutele.

Pesuvahenditest võib leida veel pleegitusvahendeid, ensüüme, optilisi kirgastusaineid jne, mis kõik kokkuvõttes on ebavajalikud koostisosad ning mõningad neist tekitavad inimestele allergiaid.

Üldjuhul tasub meeles pidada, et loodussõbralikud on sellised pesupulbrid, mille pakendil on märge, et need: ei sisalda fosfaate, ei sisalda klooriühendeid, koosnevad looduses bioloogiliselt lagunevaist ja keskkonnale ohutuist aineist.

Eestis on fosfaatide kasutamist põhjendanud väitega, et fosfaadivabad pesupulbrid ei pese karedas vees pesu puhtaks. Mis on fosfaadivabade pesupulbrite tõhusad ja keskkonnasõbralikud toimeained?

Ilma fosfaadita pesuvahendid pesevad väga edukalt pesu puhtaks. Fosfaate kasutatakse ainult sellepärast, et nad on väga odavad ja tänu sellele on võimalik toodete pealt teenida suuremat kasumit.

Karedas vees aitab väga hästi pesusooda, mida leidub pesupesemisvahendites. Alati on võimalik ise lisada juurde igale pesukorrale näiteks söögisoodat, mis on biolagunev ja ei kujuta inimesele ega keskkonnale ohtu.

Õpeta meid palun pesu õigesti pesema. Kui palju peaks pesuvahendit doseerima, et pesu kõigepealt puhtaks saada ning et pesu ka pesuvahendist puhtaks saada?

Tihti on ikkagi nii, et tarbija doseerib pesupesemisvahendeid üle ja ei järgi juhiseid. Vähem on alati parem.

Pesupesemisvahendeid tuleks lisada vastavalt juhisele. Pesu tuleks pesta ideaalis pika programmiga pesumasinas. Pesumasinat tuleks aegajalt puhastada, tänapäeva uutel pesumasinatel on vastav programm juba peal. Kui kõiki neid asju järgida, siis on pesupesemine kiire, lihtne ja ohutu. Pesu võib alati peale pesupesemist veel korra loputusprogrammiga üle loputada, kui ei ole kindel, kas pesuvahendid ikka tulid välja pesus. Tihti on see nii kiirprogrammidega pestes. Üldjoontes naturaalsed pesupesemisvahendid ei tohiks jätta pesuvahendi jääke riietesse.

Pesutulemus sõltub eelkõige ikkagi ka pesumasinast endast ja kuidas tema eest hoolitsetud on. Orgaanilised pesupesemisvahendid pesevad tihti ka paremini kui tavatooted. Eelkõige soovitame meie ka oma pesumasina eest heaperemehelikult hoolitseda ja nii saate pesu pesta kenasti pikki aastaid ja pesu on ka puhas.