“Kuidas halli ja raagus novembrikuu töönädalat pisut elavdada?” mõtles kamp eurosaadikuid 2012. aastal komisjonikoridorides ja meililistides ning tulid idee peale korraldada viimasel ajal D-vitamiinipuuduses vaevleva presidendi tujutõstmiseks midagi lõbusat. Sellise movember-laadi-ettevõtmise. Ainult, et kõige naeruväärsemate eurovuntside asemel võidab see, kes nädal aega ühtegi kommipaberit juurde ei tekita. Võitja saab auhinna, pildi autahvlile, kuuajase prügiväljaviimisvabastuse ja…
Okei, sorry, väga halb üritus Sinu tähelepanu saada, sest ilmselt päris selliselt üleeuroopalise jäätmete vähendamise nädala sünnilugu välja ei näinud. (Mis teha kui Wikipedia algatuse saamisloo kohta eriti infot ei anna). Tõenäoliselt vaadati pigem liiduriikide masendavatesse jäätmekavaraportitesse, vangutati raamdirektiivide mittetäitmise kohal pead, sügati kukalt ning otsustati kodanike teadlikkuse tõstmiseks midagi kaasavat ette võtta. Üks või teine, teavitusnädal European Week for Waste Reduction (EWWR) oli sündinud. Selleaastane, järjekorras juba kuues, keskendub asjade taaskasutusele, parandamisele ja ümberdisainimisele ehk “Korduskasuta ja paranda – anna esemele uus elu.”
Miks seda teha?
Me võime eestlastena olla uhked oma koristustalgute ja 2014. aasta Eurostati olmejäätmete statistika esikoha üle, ent raputada pähe tubli pangetäie põlevkivituhka (79% jäätmetest tuleb energeetikasektorist) ning suhtuda kriitilisemalt oma tarbimisharjumustesse. Sellest teemast oleme ka varem kirjutanud. Loe “Miks ei ole olemas odavaid asju” ,” Ära mõtle, osta kohe” ja “Punamütsikese”-lugu. Et viimastel aastatel on ka kohalikus kaubandusvõrgus hakanud levima USA shoppa-end-allahindlusega-surnuks-päev aka Black Friday, tuleb ületarbimise teemad ja tagajärjed taas lagedale tuua. Kui odavalt saadud kaugetes riikides toodetud asjade keskkonnahind jääb siin Eestis pahatihti teadvustamata, siis jäätmetena prügimägedel torkavad nad ikkagi silma. Mis oleks siis, kui teeks siitmaalt shoppamisel teisiti? Ostleks eos eesmärgiga saata prügimägedele ja põletusjaamadesse vähem kasutuskõlbulikke asju. Täiesti võimalik, kui õppida ära jäätmehierarhia 3 R-i mantra: reduce, reuse, recycle. Mis need on?
Reduce, vähenda. Teiste sõnadega – pole prügi, pole probleemi.
Alusta jäätmete vähendamist juba poes. Kui ostled, osta paremini. Vali asju, mida tegelikult vajad ning mis kauem kestavad – mitte ainult tugevaid ja hästi tehtuid, vaid ka samaaegselt praktilisi ja ilusaid, et neist võimalikult pikaks ajaks rõõmu oleks. Lisaraha, mis mõne kvaliteetsema toote soetamiseks algul ehk välja käia tuleb, teenib end tasa, sest nullib vajaduse eseme väljavahetuseks. Asjad, mis ehk harvem kasutust leiavad, on mõistlikum laenata headelt naabritelt või osta kogukonnas mitme peale.
Vali ostukorvi teadlikult pakendivabad, biolagunevast või ümbertöödeldavast materjalist (pakendatud) tooted.
Loobu killerkotist ja käi poes isikliku riidest/võrgust poekotiga.
Väldi ja vähenda ühekorsete kilekottide, nõude- ja söögiriistade kasutamist.
Reuse, taaskasuta. Teiste sõnadega – kingi vanale uus elu
Enne millegi äraviskamist vaata esemega tõtt ja küsi, kas seda annaks äkki hoopis parandada, kinkida või mõnel muul otstarbel kasutada. Nii võib ühes vanas moosipurgis edukalt hoiustada kuivaineid (või oma 4-aasta prügikogust nagu Lauren-zero-waste-Singer seda teeb). Vana t-särk leida kasutust öösärgi või puhastuslapina. Avatud kirjaümbrikku kasutada poelisti tegemiseks. Konspekti saab kirjutada trükitud paberilehe puhtale poolele. Vanu ajalehti kasutada pakke- ja täitematerjalina. Raamatuid kinkida. Kingi parandada. Jalgratast müüa. Riideid annetada jne. Asjade taaskasutamine ja parandamine hoiab kokku raha ja energia, mis läheks uute valmistamisele ning väldib tegelikult veel vägagi kasutuskõlblike prügimägedele sattumist.
Recycle, vii ümbertöötlemisele. Teiste sõnadega – mateeria ei teki, mateeria ei kao, see muundub ühest teise.
Juhul kui ei ole enam võimalik taaskasutada, siis tuleks asjad sorteerida, viia kogumiskohtadesse, kus need suunatakse ümbertöötlusesse (riided näiteks H&M kogumiskastidesse, langemata sealjuures uute asjade ostmise lõksu!). Tarbimise kontekstis saab siin eelistada tooteid ja pakendeid, mis on juba tehtud upcycled või ümbertöödeldud materjalist. Nt valida ümbertöödeldud paberist valmistatud wc-rull selle kurja kaksikõe – esmasest toorainest (vihmametsast) valmistatud vetsupaberi asemel. Prügivähendamise teemas on siin märksõnadeks taaraautomaat, vanapaberi- ja klaaspakendikonteinerid ning toidujäätmete komposteerimine.