THOKKTHOKK – julge ja energeetiline

ThokkThokk on 2006. aastast tegutsev jätkusuutlikke rõivaid tootev bränd Saksamaal. Ettevõte on keskendunud eelkõige disainisärkide tootmisele. Toodetakse nii ilma trükita särke, mis võimaldavad kandjal luua ja lisada särgile isiklik kujundus kui ka siidi- või digitaaltrükis valmistatud T-särke.

Brändi iseloomustab julge, minimalistlik ja energiline graafiline disain.

Riietes põimuvad omanäolisus ja roheline maailmavaade – toodang sisaldab 100% bio-puuvilla, need on toodetud keskkonnasõbralikult ning kõigil töötajatel on korralikud töötingimused. Ettevõte omab ökoloogilisele ja sotsiaalsetele standarditele vastavaid sertifikaate.

Käesoleval ajastul on rõivad üks kõige olulisemaid varasid, sest just nende kaudu väljendatakse sageli oma eripära. Seda, mida otsime ja soovime, ei ole aga tihtipeale just lihtne leida. Ka ettevõtte enda jaoks on olnud see sageli keerukas, sest samaaegselt omanäolise disainiga püütakse saavutada ka toodete hea kvaliteet ja keskkonnateadlikkus.


ThokkThokk on kombinatsioon käsitööst ja disainist, kvaliteedist ja keskkonnasõbralikkusest. Graafiline joon annab edasi loojate suhtumist ja hoiakut. Toodangu keskmes on värvide ja mustrite mäng, samuti teatud graafiline seotus loodusega. Tekstiilile kantakse joonised siiditrükis. Võrreldes algusega on TT võtnud suuna selgema, lakoonilisema ja järjekindlama kujunduse poole.

ThokkThokk rõivaste kujundajad on kunstnikud kõikjalt laiast maailmast  Uus-Meremaalt, Kanadast, Ameerika Ühendriikidest, Inglismaalt ja muidugi Saksamaalt.

Tootmisel tehakse palju ära käsitsi. See on oluline, sest nii tuleb särkide isiku- ja eripära eriti hästi nähtavale. Toorikud saadakse Indiast ja Türgist – oluline on puuvilla bioloogiline kasvatus, ka edasine kaubandus ja tootmine peavad olema õiglased. Pakendamine ja transport on võimalikult keskkonnasõbralikud. Edasi toimub tooriku töötlus juba Saksamaal. Väikeste partiidena trükitakse kõigile toodetele vesilahustuvate, saasteaineteta ja keskkonnasõbralike värvidega.

ThokkThokk võitleb aktiivselt lapstööjõu kasutamise vastu Indias koostöös organisatsiooniga SAVE ehk Social Awareness and Voluntary Education (sotsiaalne teadlikkus ja vabatahtlik haridus). Organisatsioon pingutab selle nimel, et ebaseaduslikult rõivatööstuses tööd teinud lapsed saaksid hariduse ja tulevikuperspektiivid, mis hoiaksid neid uuesti tööle minemast. Lisaks haritakse laste vanemaid nende õiguste osas ja vajadusel majutatakse nad SAVE lastekodudes.

Alates 2014. aasta juulist finantseerib ThokkThokk kooli Tiruppuri linnas, kus õpivad peamiselt maapiirkondadest linnadesse tööd otsima tulnud lapsed, kelle vanemad ei suuda neid üleval pidada. Need on erinevates vanustes lapsed, kes ei ole kunagi haridust saanud ning ei saa vanusevahe tõttu külastada tavalisi koole.

Lisaks haridusele ja võimalusele minna edasi õppima riiklikku kooli, üritavad koolid anda lastele ka reguleeritud keskkonda, igapäevast lõunasööki ja väljasõite kultuuriasutustesse. Koolid on jaotatud linna ümber, mis võimaldab ka maapiirkonna lastel koolis käia ja ennetab seega nende sattumist rõivatööstusesse.

Alates 2000. aastast on SAVE koolide kaudu saanud hariduse üle 3500 lapse.

Kokkuvõtte koostasid ja tõlkisid Katrin Puusepp ja Helen Puistaja.
Fotod: c.cox ja ThokkThokk’i kodulehelt.