Roosa prügi päev

“Hallmark holiday,” ütlevad küünikud Ameerikas.

“Roosa prügi päev” viitas jäätmemajanduse õppejõud kord loengus valentinipäevale kui massitarbimispühale.

Võib-olla ei saanud ta sel päeval ühtegi kaarti ja tundis end paariana. Võib-olla kingiti talle ainult okkalisi roose ja kaktuseid. Võib-olla oli ta väsinud oma partneri “üllatamisest”. Võib-olla oli ta lootusetu romantik, kes vaatas lihtsalt järgmine päev prügikasti. Tähelepanelikuma pilguga kui teised, kel šokolaadisöömisest ja sõprusest süda paha.

Mida ta sealt leida võis? Sinu littersüdametega kaardi, roosa vedrusüdamega pastaka, südamekujulise kommikarbi, plüüsist mängukaru, kel süda käppade vahel (Mõrvar! Prügikastimõmmid maksavad kätte), keraamilise päikeseprillidega Cupido-kuju… Kõik see kohustuslik kombekohane ühe päeva kraam, mis südamete asemel täidab ja annab prügimägedele roosa ja nunnu, nii suhkruse aktsendi. Mitmekümneks aastaks.

Nii et saan ta küünilisusest aru. Valentinipäeva roosa, jõulude punane, Halloweeni oranž, St. Patricku roheline prügi – kõik kokku üks kirju globaalne keskkonnaprobleem. Oleks maailm ilma pühade ja pühak Valentinita siis parem paik? Ka ei usu. Seepärast jagan Sulle moraalivingus näo ja valentinipäeva vandenõuteooriate asemel lahenduseks mõned roosa prügivaba päeva ideed.

Sest miks ei võiks ka Sina, hollandi rooside ja hiina pastakate kinkimise asemel, jagada oma naiivset rõõmu sellest, et ühe nii külma kuu üks lühikene päev tuletab meelde, et me kõik võiksime üksteise (ja iseenda vastu ka, Sa oled ikkagi iseenda parim sõber) natukene soojemad olla.

Kuidas seda keskkonnasõbralikult teha?

  • Saada pealegi kaart, aga mitte lihtsalt lillepildiga, vaid selline, mille põrmust päriselt lilled kasvavad. Mis see on? Seemnepaberist kaart! Tallinna paberikoda Labora just selliseid valmistabki. Kui kaardi saaja Sinu ilusa sõnumiga kaardi mulda istutab, võib ta mõne kuu pärast nautida õitsvaid põllulilli. Kaart ja lilled, mis mahuvad ühte ümbrikusse.
  • Valentinipäeva roosid on kavalalt kallimad kui palju argisemate veebruarikuu päevade omad. Kallim hind ei tähenda muidugi, et need kauem kestaksid. Kui lilled, siis äkki juba mõni tore potitaim?
  • Tähistate valentinipäeva vallatult? Võtke siis teadmiseks, et ühe Saksa teadusuuringu hinnangul arvasid küsitletud Einhornidega seksi paremaks, kui teiste kondoomidega. Miks? Puhta südametunnistuse asi.
  • Südamesõbrale šokolaadi valides tasub mõelda ka nende peale, kes kakaod kasvatavad. Selliste, kes teevad seda keskkonna- ja inimsõbralikult. Tume šokolaad on afrodisiaakum ja õiglasel kaubandusel on parem maitse.
  • Kasuta kellegi teise “lüürikat”, et väljendada oma armastust ja tee Talle mixtape. Rob Gordon õpetab seda peent kunsti siin.
  • Sul ei ole mingil põhjusel võimalik kedagi isiklikult rõõmustada, aga soe tunne on olemas? Jaga seda endast teistmoodi. Anneta heategevusele, abista varjupaikasid, adopteeri sümboolselt väljasuremisohus loom.

Seega, Think Pink, aga roheliselt, mu armas misantroop.