Fairphone – Maailma kõige õiglasem telefon!

Ma ostsin oma esimese nutitelefoni, fantastilise htc, kuskil 2011. aastal, kui iPhone oli juba oma neljanda mudeli juures. Ehk siis pigem hilja. Ja minu suhe nutikatega ei ole sellest saati oluliselt aktiivsemaks muutunud.

Kunagi 2014. aastal lisandus mu kasutusse veits värskem, ja palju masendavam töötelefon Samsungilt. Selle aja peale oli esimene nutikate ekraanide uudsus küllalt kaugele minevikku jäänud, et vahetasin ta 2015. aastal vana hea klahvide ja kahe SIMiga Nokia vastu. Kui oli vaja nutikamat ekraani, internetis käia jne, siis oli abiks truu iPod Touch. 

2019. aastal Tallinna kolides pidin aga murduma ja endale taas nutika ostma, kuna suurenes vajadus liikvel olles internetti pääseda. Pluss, sõpradel oli üsna kõrini minu kättesaamatusest. Tulenevalt iPodi kasutamise harjumusest läks käiku kasutatud ja veits vigane iPhone 6, mis kaks aastat hiljem, kuna Apple ei võimaldanud kuuendale enam update’e, asendus kasutatud iPhone X-ga.

X ajas mind aga maski ajastul aktiivselt närvi oma FaceID-ga ja kui suutsin selle ekraani maha kukutades vigastada, oli aeg lõpuks osta telefon, millest ammu unistand – Fairphone!

Seega, 10 aastat peale esimest uut nutikat sain sel aastal endale tutika Fairphone 4 telefoni.

Kui ei tea mis Fairphone on, siis lühidalt on see telefon, mis loodud kestma, valmistatud õiglaselt toodetud ja ümbertöödeldud materjalidest ning võimaldab kasutajal ise oma seadet parandada. 

Fairphone’ile saab nimelt asendusosi ühekaupa tellida ja telefoni ise paranda. Kõikide detailide vahetuse õpetused on FP YouTube lehel olemas.

Fairphone lugu ei ole mul mõtet ümber kirjutada, loe seda nende kodulehelt, kus saad tutvuda ettevõtte tootmispõhimõtetega, materjalikasutuse, erinevate sertifikaatide jpm kohta. Ettevõte ise paikneb Hollandis ja seega on telefonid ja varuosad meil Eestis e-poe kaudu kiirelt kättesaadavad.

Minu Fairphone kogemused

Mina olen oma telefoniga väga rahul. Näen aga ka, kuidas paljud aktiivsemad telefoni kasutajad võiks kurtma hakata. Täpsemalt aga:

Telefon ise

On veits suurem ja raskem kui harjumuspärased praeguse generatsiooni omad. 6,3 tollise ekraani juures on telefoni paksus 10,5 mm. Võrdluseks on (samuti 2021 septembris välja tulnud) iPhone 13 ekraan 6,1 tolli, paksusega 7.65 mm. Seega hea 3mm saledam. Sedas siis sellepärast, et FP on päriselt lahti võetav ja osad vahetatavad, mitte üheks tükiks integreeritud. Kaalu võrdlus on 174g vs 225g. 

Mind ei häiri. Ma olen koba ja pigem rahul sellega, et ma tunnen mingit massi käes 😀

Kest on valmistatud ümbertöödeldud plastikust, mis on käes väga mõnusalt ‘pehme’. Ostsin kohe kaasa ka põrutuskindla kesta ja kaitseklaasi. Kest on jätkuvalt ilus ja hea, klaasile olen juba suutnud mõrad tekitada, mis aga õnneks siis vaid kaitseklaasil.

Tarkvara

Ma olen pea 7 aastat kasutanud vaid Apple tooteid ja viimane Androidi kogemus oli väga masendav. Uuest olen ma aga tõsiselt üllatunud. Arvasin, et üleminek saab olema palju konarlikum, kuid Android on tehtud siiski massidele ja lollikindel. Veidi võitlus oli, et saada toimima asjad, millega harjunud olen, nagu kalender ja Notes, aga enam-vähem sain. Apple’i Notes appi ja Google Keep’i ma ei suutnud sõbrunema panna, kuid olen leidnud endale süsteemi, kuidas siiski kõik mõtted ja to-do listid vajalikes kohtades kätte saada. 

Aku

On imeline uus kogemus, et telefon ei pea iga öö juhtme küljes olema 😀

Ausalt öeldes ei oskagi öelda, kaua vastu peab, kuna see ei ole olnud märgatav asi. Kaks-kolm päeva aga saab ilusti hakkama laadimiskorraga ja laadimine ise käib kiirelt. Jätkuvalt aga, ma olen telefoni kasutajate rohkuse skaalal pigem seal alla pool. 

Kaamerad

See on see koht, kus peab ütlema, et iPhone’iga FP ei suuda konkureerida. Kuigi FP kaamerad on justkui megapixlite arvult oluliselt paremad (tagakaamera FP 2x 48MP vs iP 2x 12MP, esikaamera 25MP vs 12MP) puudub neil ilmselt see tarkvara geenius, mis võimaldab kaameratest maksimumi võtta. Päevavalges saavad pildid igati iluasd, hämaras läheb aga asi keeruliseks. Lisaks puudub näiteks mulle oluliseks saanud portrait mode. Peab aga taaskord ütlema, et mu telefoni kasutamise vaimustus on selline, et ma ei ole siiani viitsinud korralikult maha istuda ja kaamera võimalustega tutvuda. Võin aga kindlalt siiski öelda, et suurmatele selfie fännidele ja sots meedia aktivistidele jäävad kaarema võiamalused väheks.

FaceID vs sõrmejälg

Puhtalt minu isiklik arvamus – sõrmejäljega avamine on nii palju parem. Saan aru, et väidetavalt on vähem turvaline, kui näoga, aga ära pane telefoni olukorda, kus see teemaks on, onju. Pimedas, koroona ajal maskiga ja talvel salli sisse mässituna ajas näoga tuvastamine mind ikka ääretult närvi ja olen väga rahul sõrmejäljele tagasi minekuga. 

Muus telefoni tehniliste numbrite meres ma väga ei orienteeru, seega siin veel lühike andmete põhine pluuside–miinuste nimekiri versus.com lehelt. Võrdlus samal ajal välja tulnud iPhone 13-ga.

Miks on Fairphone 4 parem kui Apple iPhone 13?

  • 20,52% rohkem aku võimekust: 3905 mAh vs 3240 mAh
  • 4 GB rohkem RAM-i: 8 GB vs 4 GB
  • 5,56% kiirem protsessori kiirus: 2 x 2,2 GHz ja 6 x 1,8 GHz vs 2 x 3,2 GHz ja 4 x 2 GHz
  • 4x rohkem megapiksleid (põhikaamera): 48MP ja 48MP vs 12MP ja 12MP
  • 2,08x rohkem megapikslit (esikaamera): 25 MP vs 12 MP
  • Mälukaardi pesa
  • Sõrmejäljeskanner
  • Eemaldatav aku

*Omalt poolt võin lisada plussina, et FP 4-l on 5 aastane garantii!

Miks on Apple iPhone 13 parem kui Fairphone 4?

  • 12,47% suurem pikslitihedus: 460ppi vs 409ppi
  • 17,22% kõrgem eraldusvõime: 1170 x 2532 pikslit vs 1080 x 2340 pikslit
  • Juhtmevaba laadimine (mis on pluss vaid neile, kes energiast raisku tahavad lasta, aga see on väga pikk omaette teema)
  • 256 GB rohkem sisemälu: 512 GB vs 256 GB
  • 2x parem videosalvestuskvaliteet (põhikaamera): 2160 x 60 kaadrit sekundis vs 2160 x 30 kaadrit sekundis
  • 2,03x kiirem allalaadimine: 7500MBits/s vs 3700MBits/s
  • 51g kergem: 174g vs 225g
  • BSI andur

Minu telefoniga tulid kingituseks kaasa (mille jaoks pidi tegema linnukese, sest lihtsalt niisama kingituste saatmine on raiskamine) ka juhtmeta kõrvaklapid. Mis klappide kohta ikka öelda – istuvad kõrvas hästi, on mõistliku suurusega, mõnusast ‘pehmest’ plastikust, akud kestavad mitu-mitu-mitu päeva (ja muusikat kuulan ma palju).

Lühidalt öeldes olen mina väga rõõmus oma ostu ning teadmisega, et mu taskus olev seade on toodetud inimesi ja keskkonda hoides ning kasutatav veel väga mitu aastat.