Enne kui hakkad kevadeks uusi riideid ostma …

Esimene jaanuar, kevad ja september on minu ajus alati olnud uute alguste stardipakkudeks. See tunne võrdub värskusega ja tihti kipub värskus ning uudsus teostuma läbi materiaalse. Nii oleme me kapitalistlikus maailmas harjunud, sest sedasi saab kõige kiiremini ja lihtsamalt. Ausalt, ma ei pane üldse pahaks, sest teinekord võidki avastada, et see kevadkuulutajast seelik ei lähe sulle enam selga (tere ongoing quarantine 15) ning tõesti, oleks vaja uut.

Kuid üsna tihti kipub soov uudsuse järgi tulema kohast, mis vajaks hoopis teist lahendust. Naasnud just välismaalt, hakkasin veidi oma maist vara teise pilguga vaatama. Jagan sinuga mõningaid mõtteid, mis ilusal kevadisel päeval seoses ideega „ohh, aga äkki oleks tarvis uut kleiti“ tekkisid. 

Värskus. Tunne, et kõik on sama, vajan midagi muud, igavus ja kõik muu keskmiselt negatiivne, ilmneb teinekord seoses rutiiniga. Üks asi on rutiin, millesse on üllatusmoment juba sisse kirjutatud, see on selline hea harjumuste süsteem. Kahjuks on see aga miskit, mida edasijõudnud eluplaneerijad harrastavad. Tavainimesena kipume ikka minema sama teed tööle, ostma sama toitu ja tegema samasid riidevalikuid oma kapist. Ära saa valesti aru, rutiin on imeline aja kokkuhoiu vahend, kuid kui jõuame kohta, kus kõik on blaaaah, on ehk aeg midagi oma igapäevarütmis raputada. 

Garderoobiväsimust peletan ise eksperimentidega. Olen enne siin kirjutanud 7 päeva musta mitte kandmise katsest. Pärast seda olen veel paar korda proovinud hakkama saada 10 riideesemega nädalas, ning viimane topelt väljakutse endale oli kanda ära kõik riided oma kapist (igat ühte vaid korra) ja lüüa ennast iga päev üles. Kui viimane polnud just outfiti näol, siis proovisin vähemalt lokid juustesse keerata. 

Selline juba olemasolevate riiete proovile panek on väga hea kohting oma rõivastega. Ilmselgelt olid esimeste nädalate outfitid tuttavlikumad. Viimasel nädalal kandsin juba asju, mille olemasolu igapäevaselt ununeb ja lõpuks otsustasin osad esemed kohe uuskasutusse viia. Nad lihtsalt enam ei tahtnud mu selga minna (suuruse ja meeldivuse mõttes). Niisiis, vajad värskust: proovi kanda kõik rõivaid oma garderoobist. Pealekauba saad väikse kapikoristuse.

Tujud või tunded. Olgu, läheme natuke sügavale. Inimloom on ekspert otsimaks asendustegevusi oma vaimsetele probleemidele. Tunneme kurbust – sööme rohkem; tunneme väärtusetust – ostame rohkem; tunneme ebatäiuslikkust – paneme meiki juurde! Ja uskuge mind, 30-aastasena, töö otsimine ja lapsepõlvekodus elamine paneb mind tundma igasuguseid raskemaid emotsioone. 


Pärast väikest eneseanalüüsi (hetkeasjaolud ei defineeri mind, neile reageerimine teeb seda) sõnastasin enda jaoks käesoleva situatsiooni: kui kevadeks uute riiete ostmine tuleb edevusest, siis kus mul üldse seda hetkel näidata oleks?! Koolis käia ei saa, kõik vabaajaveetmise kohad on kinni ja õues jalutamiseks ei ole viimased päevad samuti väga mõnusad olnud. Statistikaameti sõnul on 5-7% töötajaskonnast niikuinii kodus ja lisaks veel 13% kasutavad kaugtöö võimalust. Käesolev elukorraldus ei anna võimalust uhkeldamiseks. Äkki siis oleks rahus dressides kodus edasi?

Takistused kindlaks tehtud, võib julguse olemasolul veel edasi mõelda. Ehk tuleb ostlemise soov vaimsest vajakajäämisest ja äkki, lihtsalt äkki, oleks veel rahuldavam tunne midagi selles osas parandada. Väike trenn saavutamise tundeks? Mõni uus roog kokata katsetamiseks? Uutmoodi soeng ära õppida, et mõni uus oskus omandada? Variante on, tuleb olla ise piisavalt mitteküüniline, et neid katsetusi ette võtta.

Aga kui kõik see eelnev mõttetöö on tehtud, kuid uue rõiva järele vajadus säilib, siis jagan mõned meeldetuletused paremaks ostlemiseks

  • Alternatiiv – ostlemine. Mõtle läbi, kas on mõni muu viis endale midagi uut saada. Riidevahetus sõbrannadega oleks hea vabandus väike (Zoomi)pidu korraldada.
  • Pea meeles oma väärtusi. Me kõik tahame olla veidi maailmapäästjad, aga tihti pigem räägime kui teeme. Tutvu, kas riideese, mille soetad, on tehtud mõeldes kõigi heaolule: töötajate, looduse, loomade.
  • Küsi särgilt küsimusi. Kui me juba räägime millegi uue tutvustamisest oma garderoobi, siis pea väike tööintervjuu oma kandidaadiga. Mis materjalist oled? Kuidas sind hooldama peab? Kas sobitud teiste rõivastega kapis?
  • Vaata kas mõni taaskasutuspood on online’is. Pandeemia paneb meid üha rohkem netis šoppama, tehkem seda vastutustundlikult. Näiteks kolisid juba esimese laine ajal mõned taaskasutuspoed veebi, vaata kas ka sinu lemmik on netis poe püsti pannud.

Niisiis, mida uut proovid Sina et kevadesse värskust tuua? 

*Kui aga vaja ikka kindlasti miskit uut osta, siis kiika Slow ühistellimuste lehele, kuhu vahest ikka tekib värskete kollektsioonide kaupa.

** Pildid Bleed SS21 kollektsioonist.