The Joy of Leaving Your Shit All Over the Place*
Nagu pea kõik inimesed mõistan ka mina omaenda tehtud segadust ja vihkan samaaegselt teiste tekitatut. Nii on minu pesemata nõudehunnik minu silmis väiksem sinu ühest kohvilõpuga kruusist. Minu riidekuhilatel on rohkem õigust põrandal puhkamiseks kui kellegi paaritul sokil. Ja võrdluses Trumpiga on minu valdusesse kogunenud müstiline aerosoolipurkidekogu ökoloogiline jalajälg nii umbes Tuhkatriinu varba suurune. See viimane, tundub, ei ole isegi liialdatud. ”So if I take hairspray and I spray it in my apartment, which is all sealed, you’re telling me that affects the ozone layer? No way.”
I… can’t… even…address…this, Donald.
Nagu ka seda seapesa omaenda toas. Mistõttu otsustasin leida ettekäände koristamisest viilimiseks ja motiveerida hoopis teisi seda minu asemel tegema. Kas pole tore?
Oota, kuhu sa kadusid nüüd?
No hästi, kõik kes lugemisest loobusid, süüdistagu oma rõõmutus ja räpases elus iseennast, sest…
Koristamine on uus zen
Asjade korrastamine aitab vabaneda sellest, mis meid õnnelikuks ei tee: koledatest riietest lisakilode ja halbade suheteni välja.
See esmapilgul pretensioonikas väide tuleb malbelt jaapanlannalt Marie Kondolt, ekspertkorrastajalt ja professionaalselt koristajalt, kes sai paar aastat tagasi maailmakuulsaks raamatuga “The Life Changing Magic of Tidying Up”. Teos, nagu pealkiri viitab (ilmunud ka eesti keeles) on üksikasjalik juhis elumuutvaks korrastamismaratoniks: riided, raamatud, paberid, varia ja sentimentaalsed esemed, sh fotod. Aga seda ainult pealispinnal. Sügavamale minnes on see meditatsioon teemal, kuidas saada rõõmututest asjadest vabanemise kaudu õnnelikuks.
Õnnelikuks saamine KonMari meetodi järgi algab oma sokkidega rääkimisest. St võttes ükshaaval ette kogu oma maise segaduse, küsid sa endalt – “valmistab selle omamine mulle rõõmu?” Asjad, mis kõditavat õnnetunnet tekitavad, jäävad sinuga. Asjad, mis seda ei tekita, saadetakse südamlike tänusõnade saatel minema. Materiaalsete asjade kordaseadmise pinnalt peaks tasapisi tulema ka julgus küsida sama küsimust kõige muu kohta oma elus. Jah, KonMarida on võimalik ka karjääri ja halbu suhteid. Võta oma peika käte vahele, küsi endalt kas ta valmistab sulle rõõmu, ja kui ta seda enam ei tee, siis saada ta iseseisvat elu elama. Aga alusta kõigepealt ikkagi sokkidest.
Marie Kondo õpetamas sind harmooniliselt sokke voltima. Jah, sa oled seda siiamaani valesti teinud.
Koristamine toob kuulsuse
David Sedaris võib küll olla USA päritolu maailmakuulus koomik ja kirjanik, kelle teostega saab koos muheleda 25 keeles, ent oma küla kohalikele on ta eelkõige tuntud kui see-veider-jänki-kes-korjab-teeäärest-inglaste-prügi. Sedaris, tehes oma igapäevased 3-8h jalutuskäike, on West Sussexi räpaseid teeääri vabatahtlikult prügist puhastanud nüüd juba hea mitu aastat. “You can tell where my territory ends and the rest of England begins” ütleb Sedaris.
2014. aastal nimetas kohalik kogukond tema auks ühe oma prügiautodest – “Pig Pen Sedaris” – “Thanks David for helping to keep the area clean”. Horsham District Council algatas Sedarisest inspireerituna kampaania “Adopt a Street”, et kutsuda vabatahtlikke tänavaid regulaarselt prügist puhastama.
Koristamine aitab surmaks valmistuda
Oled oma elukaare teises laugemas pooles? Siis vahest peaksid kaaluma oma maise vara ülevaatamist, et sinu lähedased seda peale sinu lahkumist tegema ei peaks. Süüdista selles jahmatavas otsekohesuses rootslasi. Täpsemalt kunstnikku Margaretta Magnussoni, morbiidselt praktilise ja populaarsust koguva koristustrendi – döstädning (“swedish death cleaning”) loojat. Kõbusa vanaproua juhendite järgi tuleks koristamist siin alustada kandmata riiete, nõmedate kingituste ja üleliigsete taldrikute mahakandmisest. Alles võiks hoida mälestusesemed, nagu fotod, armastuskirjad ja laste kunstiprojektid ning vajalikud igapäevaesemed. Ka soovitab ta säilitada lähedastele oma paroolid ning luua eraldi kast ainult sulle olulisega, sildiga see leidjal peale sinu lahkumist sisusse liigselt kaevumata minema visata.
Magnusson paneb südamele surmakoristamisse suhtuda siiski kergelt ja lõbusalt ning alustada kusagil 65-aastaselt, kuigi miks mitte ka varem. Sest, kes teab… Korista nii nagu homset ei tulekski.
Koristamine käib jõuluootusega kokku
Ei usu? Selle tõestuseks katkend Lindgrenilt:
“Ja nii ta siis võttis käsile jõulupuhastuse. Kõigepealt pidi ta vanaemalt küsima, mismoodi jõulupuhastus käib. Kaisal oli üksnes ähmane ettekujutus, et selle juures pööratakse kogu maja alguses segi, nii et mööbel on külili ja kummuli ning kõik muutub nii ebaõdusaks kui võimalik. Seejärel seatakse kõik jälle korda ja ongi jõulud käes.” – “Hakkaja Kaisa”
Tõepoolest, kas poleks tore, kui me kõik natukene koristaks? Paneks asjad tagasi sinna, kust need võetud sai. Ei laseks tarbetul kuhjuda. Ja võtaks vastutuse selle kaose eest, mis me oma (poliitiliste) otsustega teinud oleme…Oh, Donald.
*Raamat, mis soovitab oma elu elumuutvatelt ja maagilistelt anti-clutter liikumistelt heaga tagasi võtta.