Värskendavad ideed emadepäevaks

Käes on emadepäev ja paljudes meis tekitab see segadust. Sest ometi tahad sa just sel päeval anda endast parim, et näidata sellele, kes sind siia ilma tõi seda, kui oluliseks sa teda pead. Nii ma olengi siin varjulises Slow poes, Helen läks ära maale ja jättis mu üksinda laeva õigel kursil hoidma. Olen siin ja otsustasin, et teen teie heaks seda päeva kergemaks andes teile ideid, mis võiksid iga ema rõõmsaks muuta. Järgnev on mitteametlik (kuna Helen pole sellele oma karmi templit alla pannud) Slow pakett oma emale emadepäevaks.

Idee nr.1 –  tatrapuder

Paljudel on just ema olnud see, kes suure osa söödud toitudest on valmistanud. Aeg haarata kätte spaatel ja proovida ühe hommikusöögiga kõik sööginauding talle tagasi teha. Söögitegemine aga ise on jumalik siis, kui võtta seda rituaalina. Seega – alustame algusest!

Päeva on hea alustada ärkamisega. Soovitav oleks esmalt kanda kergeid rõivaid, kuna ärkav keha ei taha veel päeva raskust oma õlgadele. Enamjaolt on söömine varaku tunni tõttu kergelt öeldes kannatus. Kõik maitseb nagu maitsemeele kaotanud inimese viimane pidusöök. Teeme siis täna tatart. Peseme sõelas kraani all, paneme poti, lisame veidi õli ja laseme enne vee lisamist kergelt praadida mõned minutid. Täna ka kergelt karripulbrit. Vett paneme ainult poolteist tatra kogusest, ehk vähemgi veel. Näe, juba podiseb! Hakime uniselt šampinjonid, sibula, sõrmed. Praeme pannil.

Vikerraadiost tuleb „Müstiline Venemaa“, sinu jaoks asub müsteerium mujal. Kes raadio üldse käima pani?

Tatar valmis. Soola sinna, soola seentele. Haarad Kaie Kõrbi graatsiaga külmast rukkolat, heidad pannile nagu Dmitri Budõlin vastase tatamile. Nüüd segad tatraga kokku, ohkad, keerad pliidi kinni, serveerid. Päike pääseb kusagilt tuppa. Päike on hoopis su ema. Ta sööb ja on õnnelik. Võit.

Idee nr.2 – raamat

Emale raamatu kinkimine on igivana klassika. Raamat on nagu must, mis kunagi moest ei lähe. Raamat on olnud ka minu lemmik kink oma emale. Aga valik on suur ja lai ja minu varasem lahendus – kinkida seda, mida ise tahaks lugeda – ei ole alati parim viis. Olles täitnud oma ema kõhu hea pudruga on aeg pakkuda talle tass teed või kohvi ja ehk kerge lugemisvara näppu sooja tassi kõrvale. Siinkohal soovitan emale ise raamat kirjutada!

Valikud, millest kirjutada:

  • Kerge pamflett oma elust – ema ehk ei ole väga tuttav sellega, kuidas su elu läheb, sest jah, tihtilugu ikka ununeb helistada. Ja kuna su ema hindab head huumorit (arvestades, et vanemad ei oska kunagi head nalja teha, siis pigem tundub, et halba huumorit), siis on hea mõte ta kurssi viia oma eluga seda õrnalt naeruväeristades. Naerad sina, naerab tema, naerab maailm.
  • Tundeline lühikokkuvõte noorteslängist – emad olid kunagi noored, aga enam mitte nii väga. Suheldes põrkame sellega ikka kokku. Vahel on vaja emale lihtsalt õpetada uusi termineid, mida noored kasutavad. Muidu pead kokku põrkama selliste väljenditega nagu „säga“, „klemm“, „needimees“, „svägapärt“ jne.
  • Kergestimõistetav juhis, kuidas elada planeedi suhtes vastutustundlikumalt – meie emad on meile armsad, aga tihti on nende meetodid keskkonna suhtes kergelt öeldes halvad. Anna neile kirjatähtede teel selgelt ja punktihaaval edasi viisid, kuidas hoolida paremini läbi igapäevategevuste sellest, mis meie ümber.

Valikud, millest mitte kirjutada:

  • Õpik algajale juutuuberile – you don’t wanna go there… Viimane asi, mida sul ellu on vaja, on juutuuberist ema.

Idee nr.3 – seenelkäik fiktiivseentega

Okei, ma tunnistan kohe alguses, et minu näol on tegu seenelkäigu fanaatikuga. Ühed õnnelikumad mälestused oma elust on just metsas sügislehtede alt mu mükoloogiaunenägude objekte otsides moodustunud. „Aga seeni saab korjata ju sügisel,“ ütled sa. Ei! Päev varem lähed metsa, kartongist väljalõigatud seened taskus. Istutad need seened sambla vahele, rohu sisse, kuuse alla. Järgmine päev tuled emaga, korvid käes, nuge pole vajagi. Või kui pole metsa käepäralt, siis võid maja taha kah metsa teha. Lõikad ehk kartongist puudki välja! Tähtis on see, et saad emaga seenel käia. Või kui kartongi ei taha raisata, siis saab Slowst hankida järgmise emadepäevaretke jaoks lahedaid seemnepabereid, mida emaga istutamas käia.

Idee nr.4 – tänapäevane performance piece

Olles alustanud päeva hea kõhutäiega, õpetliku lugemisvaraga ja veetes pärastlõuna metsas mütates, on aeg tunda ennast mõnusalt õhtusel diivanil ja lasta oma lapsel väljendada oma loomingulist talenti. Inkorporeeri oma tantsu kõike, mida tahad oma emale edastada – loomade väärkohtlemine, Põhja- ja Lõuna-Korea geopoliitlised suhted, pensionireform, esimene armastus, see tsikk, kes sinu eest 11 kaneelisaia ära ostis ja sulle ühtegi ei jätnud (pean sellest kunagi kirjutama siia). Või tantsu asemel vaiki, aga pane sinna vaikusesse kõik eelnevad teemad. Või vaikimise asemel tee biitluulet. Maailm on sinu lava. Ema sinu (kannatav) publik.

Loodan, et eelnevad ideed lisavad vürtsi teie tavamaitsestusega emadepäevale.