Materjalid
Slow toodete aluseks on orgaanilised kiud, olgu need siis sertifitseeritud või mitte. Olulisel määral on tavapärase orgaanilise puuvilla kõrval esindatud nii vähemlevinud vanadel kui ka uudsetel tehnoloogiatel põhinevad looduslikest kiududest rõivad.
Orgaanilise puuvilla all mõistetakse üldiselt puuvilla, mida kasvatatakse keemiliste pestitsiidide ja väetisteta, geneetiliselt muundamata taimedest subtroopilistes piirkondades nagu India, Türgi, Hiina, USA. Orgaanilise puuvilla tootmine edendab ja tugevdab bioloogilist mitmekesisust, säästab nii maapinda kui seda kasvatavate farmerite tervist.
Linasest riideid imevad hästi vedelikke ja kuivavad kiirelt ning tunduvad ka kuuma ilmaga naha vastu jahedad. Kangas muutub pesemise ja töötlemisega aina pehmemaks, seejuures oma vastupidavust kaotamata. Linast kangast valmistati juba vähemalt 4000 eKr.
Džuut on ääretult mitmekülgne materjal, mis võib sarnaneda nii siidile, villale kui puuvillale. Džuut on üks kättesaadavamaid kiude, mis jääb kasutusvõimalustelt alla vaid puuvillale. Ta ei vaja kasvamiseks keemilist väetamist ega kastmist. Soodsate tootmistingimuste tõttu on džuudi populaarsus viimase kümnendi jooksul oluliselt suurenenud, eelkõige õiglase kaubanduse toodete seas. Lisaks on 100% džuudist tooted biolagunevad.
Bambuskangas on pehme, hingav, vastupidav, antibakteriaalne ja reguleerib kehatemperatuuri – suvel jahutab, talvel annab sooja. Bambus ei vaja kasvamiseks ühtegi pestitsiidi ega väetist ning toodab 35% rohkem hapnikku kui teised puuliigid. Bambuse töötlemiseks on kaks viisi: mehaaniline ja keemiline. Töömahuka mehaanilise protsessi tulemuseks on pehme, linase sarnane kangas. Võrdlemisi palju erinevaid aineid nõudva keemilise protsessi käigus saadavat materjali nimetatakse ‘bambusest viskoosiks’, mida enam väga looduslikuks paraku nimetada ei saa.
TENCEL® on Lenzing AG patenteeritud brändinimi tselluloosist valmistatud kiule, mida üldiselt nimetatakse ka lyocell. Ta on olemuselt bambuse ja viskoosi (rayon) sarnane, aga tootmises oluliselt jätksuutlikum.
Tenceli tarneahel on läbipaistev, seda tehakse geneetilise muundamise ja pestitsiidide vabades farmides (mitte ürgmetsades) kasvatatud eukalüptist. Kiu tootmiseks kasutatakse vaid mittemürgiseid kemikaale ja protsess võimaldab aineid kasutada ‘kinnise ringina’, mis tähendab, et tootmisprotsessis kasutatav lahusti on 99,5% ulatuses taaskasutatav. See tootmisprotsess on võitnud „Euroopa keskkonna auhinna” ja omab Oeko Tex 100 sertifikaati. Valmiskangas on pehme, väga vastupidav, niiskust imav, vähekortsuv ja hästi langev.
PIÑATEX™ on uudne materjal mida valmistatakse ananassi lehtedest. Ananasse ei kasvatata spetsiifiliselt materjali saamiseks, vaid kasutatakse ainult söögiks kasvatatavate taimede lehti. Tootmine toimub koostöös vaid nende kohalike talunikega, kes järgivad inim- ja tööõigustest kinnipidamist. Sedasi aidatakse kaasa jäätmete käitlemisele ja panustatakse kogukondadesse protsendiga igast ostetud materjalimeetrist. Ananassi lehtedest kangas on välimuselt naha sarnane, hingav ja anti-allergiline.
Nae Vegan jalanõude materjalidest loe juurde siit.
Lisaks
Kõik Slow tooted on 100% Vegan. See tähendab et materjalide hulgas ei leidu karusnahka, nahka, villa, siidi ega muid vähemtuntud loomseid kiude (nt piimaproteiin). Sama kehtib ka kosmeetikatoodete ja šokolaadide kohta.
100% puuvillast koosnevad rõivad on ümbertöödeldavad ja seni ainsad, mille jaoks eksisteerib laialdasemalt kättesaadav vajalik tehnoloogia!
*Paraku ei ole maailmas aga veel tehnoloogiat, mis võimaldaks segumaterjalidest võrdväärse kvaliteediga uut kiudu luua.