ZUPERZOZIAL – paberist, maisist ja bambusest kodukaubad

Postius sarjast: Kui Slow oli pood ja meil olid müügil toredad brändid 🙂

Kui ühekordse vahtplastist kohvitopsi sünnimaaks on 20. sajandi USA, siis korduvkasutatavad biolagunevad lauanõud on pärit 21. sajandi Hollandist. Täpsemalt armsast Amsterdami ettevõttest Zuperzozial, kes oma lihtsa ja nutika disainiga loob tulevikutooteid tänasele keskkonnateadlikule tarbijale.

Kuidas aga saab üks kohvitops olla nii pesumasinakindel kui ühtlasi biolagunev? Tänu superkombole maisitärklisest, bambuskiust ja melamiinivaigust, millest koosnevad ka kõik teised Raw Earth kollektsiooni kuuluvad värvikirevad lauanõud.

Looduslike materjalide kasutamine annab nõudele omapärase rustikaalse, kivitaolise ilme – pind ei ole ühtlaselt sile, vaid on ilmestatud täpikeste, valgete helveste ja värvierinevustega, mis aja möödudes ainult ilusamaks lähevad. Nõud on vastupidavad, puhastamiskindlad (sh pesumasinas) ja säilitavad oma sügavad toonid ka igapäevasel kasutamisel. Siiski võivad mõningad (punased ja roosad) päikese käes aja jooksul tublisti tuhmimaks muutuda. Ükski nõu ei ole muidugi igavene ning kõrgelt kukkumisel või vihahoos purunevad ka bambusest ja maisist taldrikud. Erinevalt keraamikast saad aga õnnetoovad killud oma tagaaeda maha matta, sest Zuperzoziali nõud on biolagunevad. Sõltuvalt eseme suurusest võtab lagunemisprotsess aega 12-24 kuud. Tavapärasemast pikema lagunemisaja tõttu ei ole nõud siiski komposteeritavad. Nende võimalikult pika eluea huvides tuleb ka arvestada, et nõud ei sobi kasutamiseks mikrouunis, ahjus, grilli peal ega aurutis.

Raw Earth lauanõud toodetakse Hiinas. On materjalid orgaanilised? Kui bambus on üks kiirekasvulisemaid ja väiksema keskkonnamõjuga taimi, siis maisi ei ole (veel) paraku võimalik päris pestitsiidivabalt kasvatada. Küll aga on kõigil toodetel olemas Euroopa Liidu ja USA toiduohutuse nõuetele vastavad sertifikaadid. Sealuures on brändile oluline, et tootmine oleks nii keskkonnasõbralik kui võimalik ning arvestaks töötajate heaoluga. Töötajad saavad väärilist palka, ei pea kokku puutuma kahjulike ainete ja toksiliste materjalidega ning loomulikult ei kasutata lapstööjõudu. Selle tagamiseks viibitakse sageli ka ise kohapealse tootmise juures.

Lisaks biolagunevatele nõudele kuuluvad Zuperzoziali tootevalikusse ümbertöödeldavast ja pestavast paberist kosmeetika- ja võileivakotid. On The Road kollektsioon on valmistatud tselluloosist (60-90%) ja sünteetilisest lateksist (5-35%), millele on vastupidavuseks ja värviks lisatud 0,5-2% sünteetilisi sideaineid ja pigmente ning viimasena ka vett (4-6%).

Kui iseenesest ei ole veekindlas paberis midagi innovaatilist (esimene patent tselluloosi töötlemisel lateksiga pärineb 1935. aastast), siis Zuperzoziali viimistluses on see vägagi kestlik ja praktiline materjal saanud lisaks ka lihtsa ja köitva disainilahenduse. Omapärast materjali ei pea veekindluse saamiseks eraldi vahatama ning kotid on lihtsasti käsitsipuhastatavad vana hea seebi ja veega. Aja möödudes on loomulik, et materjali veeimavus suureneb, kuid sellest hoolimata säilitavad esemed õhu käes kuivatamisel oma kuju ja vastupidavuse. Sünteetilise sideaine kasutamise tõttu ei ole seeria biolagunev, küll aga on ümbertöödeldav.

Slow poest leiad Zuperzoziali Raw Earth kollektsiooni värvilisi reisitasse, lõunasöögikarpe, hoiuanumaid ja On The Road kollektsiooni paberist kosmeetikakotte. Iga minut visatakse maailmas ära ligi miljon ühekordset kohvitopsi. Isikliku prügihulga vähendamine ei ole raske. Alusta väikesest ettevalmistusest ja küsi oma lemmikkohvikust soe jook kaasa isiklikku tassi. Vahtplastist kohvitass on ajalugu. Alates 2015. aastast New Yorkis lausa keelustatud.