VENT For Change – head tegevad kirjatarbed

VENT for Change on Bristolis tegutsev jätkusuutlike kontoritarvete ettevõte, mis toetab laste haridusprojekte üle maailma.

Iga VENTi toote müügist laekunud tulu läheb ülemaailmsetesse haridusprojektidesse, et lapsi uuesti kooli saata.

Kuidas kõik algas…

2014. aastal ostis keskkonnaettevõtja Evan Lewis vana amortiseerunud hoone, kus tehti ümbertöödeldud CD-karpidest harilikke. Pärast 18 kuud arendustööd suutis loodud meeskond valmistada aastas veel täiendavalt miljon harilikku.

Sel ajal oli toimus mitu looduslikku ja inimtekkelist katastroofi, mis mõjutasid lapsi üle maailma, eriti nende haridust.

“Harilikud on kõige ikoonilisem sajandivanune hariduslik töövahend ning tahtsin nendega midagi teha, midagi inspireerivat.” – Evan Lewis, asutaja

Pärast kuudepikkust uurimistööd MTÜ-de ja heategevustega oli selge, et haridus oli prioriteediks kogu maailmas. Evanil oli potentsiaalne võimalus toota üks miljon täiendavat harilikku aastas, kuid puudu oli raha. Raha koolide ülesehitamiseks, õpetajatele maksmiseks ja vajalike materjalide hankimiseks. Evan otsustas müüa oma harilikke ja muid kontoritarbeid ÜK-s ning saadud tuluga toetada olemasolevaid haridusprojekte kogu maailmas.

Evan lõi ka algatuse Share a Pencil Day (Hariliku jagamise päev), mis on ülemaailmne haridusalase teadlikkuse päev ÜK kooliõpilastele. Tema programm Ambassador for Change (Muutuste saadik) võimaldab tasuta harilikke välisriikides töötavatele heategevustele ja vabatahtlikele. Harilikke antakse TASUTA neile, kes neid kõige enam vajavad.

VENT for Change põhimõtted

Nende endi sõnadega:

Haridus võimestab – Paljud lapsed üle maailma ei saa haridust, mida nad väärivad. Meie eesmärk on nende tulevikku pisut helgemaks teha.

Lapsed on olulised – Me usume inimestesse. Me investeerime lastesse. Me loodame, et jagad meie kirge harida neid tulevasi talupidajaid, teadlaseid, mehaanikuid ja õpetajaid.

Sina ostad, meie anname – Me ei anna kasumipõhiselt. (Tänapäeval on midagi sellist raske leida!) Me hoopis anname iga kord, kui sina ostad. Mis tähendab, et igal sinu ostul on päris otstarve.

Väärtuslik planeet – Keskkond on iga meie tegevuse lähtekohaks. Alustades ümbertöödeldud harilikest FSC sertifikaadiga paberini püüame pidevalt luua stiilseid kontoritarbeid, mis sulle meeldiksid ja planeeti positiivselt mõjutaksid.

Projektid

VENT kampaania Bright Futures eesmärk on koguda raha olulisteks haridus- ja kooliprojektideks, mida korraldab lastele suunatud heategevusorganisatsioon Plan International UK. Organisatsioon toimetab mitmes valdkonnas, sealhulgas kriisiabi ja näljahädade leevendamine, tervis ja hügieen, majanduslike võimaluste parandamine ja haridus. Kõik Bright Futuresi kampaania kaudu saadud raha suunatakse ainult Plan International UK haridusprojektidesse.

Siin on mõned lõppenud ja käimasolevad haridusprojektid, mida korraldab Plan ja Bright Futures kampaania toetab…

Õpetajate koolitamine

Keskkooli alguseks on 73% tüdrukutest kooli pooleli jätnud. Uurimused on korduvalt näidanud, et tüdrukuid motiveerivad enam naisõpetajad. Maapiirkondades moodustavad naised ainult 16% algkooliõpetajatest ja 8% keskkooliõpetajatest. Varajane abielu, rasedus või haavatavustunne on mured, millega tüdrukutel ei ole eriti kuhugi pöörduda.

Selle probleemiga tegelemiseks toetab Plan International 275 noort naist, et nad läbiksid kaugõppes kolmeaastase õpetaja koolituskursuse. See on esimene kord, kui kaugõppe mudelit kasutatakse Sierra Leones ning sinna on kaasatud noored naised riigi viiest vaesemast maapiirkonnast: Kailahun, Kenema, Kono, Moyamba ja Port Loko.

Tüdrukute õpetamine

Kamuli piirkonnas Ugandas on naiste kirjaoskustase ainult 55% ning vähem kui kolmandik keskkooli tüdrukutest lõpetavad kooli.

Tüdrukutel on palju raskuseid koolis püsimisega ning kui perekonnal on ressursid piiratud, jääb tüdrukutel kool sageli pooleli, et kodus tööd teha. Kui nad koolis käivad, on neil kooliteel ahistamise või vägivalla oht. Teismeliseeas tuleb tüdrukutel leida vahendeid menstruatsiooniga tegelemiseks ning hullemal juhul peavad nad abielluma ja neil ei lubata haridusteed jätkata.

Plan International usub, et kõikidel tüdrukutel on õigus kvaliteetsele haridusele. Selleks on Plan International algatanud Kamuli tüdrukutele projekti piirkonna 20 keskkoolis. Projekt osaleb 4000 tüdrukut vanuses 13-18 ning tänu sellele saavad nad keskkooli ja omandada seal kvaliteetse hariduse.

Pakistani laste abistamine

Hinnanguliselt 25 miljonit last vanuses 5-16 aastat ei käi Pakistanis koolis ning tüdrukute puhul on olukord hullem, sest nad õpivad keskmiselt ainult kolme aastat. Selle peamine põhjus on vanemate vastumeelsus oma tütarde harimise osas. Vaja on ulatuslikku ja suunatud tegevuskava, et näidata vanematele oma tütarde harimise väärtust. Samas on ka vaja paremaid koolihooneid, õpetajaid ja juhtkonda, et lapsed tunnis oma aega kõige paremini kasutaksid

Plan International UK töötab Pakistani kesk- ja põhjapiirkondades, et tagada lastele, eriti tüdrukutele hariduse kättesaadavus. Plani eesmärk on jõuda 49 kooli, et täiustuste koolituste abil kooliastumise ja koolispüsimise näitajaid suurendada. Organisatsioon töötab ka kohalike kogukondadega, et tõsta teadlikkust tüdrukute harimise olulisuse osas.