TRÜKIMUUSEUM – vana trükikunsti uus elu

Eesti Trükimuuseum on Tartus Kastani tänaval Aparaaditehase loomelinnakus tegutsev eramuuseum, kus eksponeeritakse 19. ja 20. sajandist pärit kõrgtrükitehnikat, korraldatakse erialaseid õpitube ja koolitusi ning valmistatakse tellimustrükiseid. Muuseum on asutatud 2010. aasta aprillis mittetulundusühinguna. MTÜ asutasid Lemmit Kaplinski ja Madis Mikkor.

Trükimuuseum on koduks kass Johannes Gutenbergile, kes on ka muuseumi maskott. Johannes Gutenberg on saanud nime trükikunsti leiutajaks nimetatud ajaloolise isiku Johannes Gutenbergi järgi.

Muuseumi püsiekspositsioon on korraldatud töötava stuudiona. Suurem osa eksponeeritud trükiseadmetest on töökorras ja sagedases kasutuses. Olulisemad eksponaadid on enam kui 40 komplektist koosnev metallist ja puust laokirjade kollektsioon ehk täheladu, viis kõrgtrükipressi, sealhulgas muuseumi üks suuremaid seadmeid – 1927. aastal valmistatud stoppsilindertrükipress Frankenthal ning erinevad suureformaadilised papikäärid ja kaks giljotiini.

Muuseumi tegevusteks on ekspositsiooni tutvustamine külastajatele, sealhulgas ekskursioonid ja õpitoad kooligruppidele, muuseumi toodete ja trükiste valmistamine, Tartu kunstikoolide erialatundide läbiviimine ning muud kunstiüritused. Õpitubades õpetatakse lihtsamaid töövõtteid laokirjadega ja külastajad saavad soovi korral trükkida erinevate kirjade ja ilustustega postkaarte ning märkmikukaasi. Süvendatud meistrikursustel tutvustatakse keerukamaid tehnikaid, näiteks linoollõige, kuivnõel ja fotopolümeer ehk intaglio-type. Muuseumi peamiseks külastajatele suunatud õpitoaks on kahel korral kuus toimuv “Avatud Stuudio” sari.

Trükimuuseum oli Slow üks esimesi koostööpartnereid ja meie Hooandjate toetajaid.