TRUE NORTH – jätkusuutlik sport ja vaba aeg

True North on 2021. aastal loodud uuenduslik vabaaja- ja spordiriiete bränd, mille fookuses on jätkusuutlikkus. Uus kaubamärk on osa ALBERO ja LEELA COTTON perekonnast, mis on jätkusuutlikkuse ja orgaanilise äri alal olnud edukas ja entusiastlik üle 25 aasta. True North brändiga on Leela Cotton oma tootmises võtnud kasutusele ka ümbertöödeldud ja keskkonnasõbralikke funktsionaalseid kangaid.

True North teeb funktsionaalseid rõivaid, mis on hingavad ja sobivad seetõttu ideaalselt sportimiseks ja õues viibimiseks.

Lihtsad ja ilusad disainid võimaldavad True North baaselemente kanda ka igapäevaelus – seda eriti puhta südametunnistusega.

True Northi kasutatavad materjalid:

Taaskasutatud polüester: valmistatud PET-plastpudelitest. Sertifitseeritud globaalse ringlussevõetud standardi ehk Global Recycled Standard (GRS) märgiga.

Lyocell / Tencel: tõeliselt keskkonnasõbralik kiud, mis on saadud tselluloosist ja kasutab tootmisprotsessis minimaalselt vett ning ei tekita kahjulikke kõrvalsaadusi. Kasvatamine toimub ilma kastmiseta ja pestitsiide kasutamata. Lõpptoode on vastupidav ja imav kangas, mis sobib tundlikule nahale.

Orgaaniline puuvill: GOTS-sertifikaadiga Türgist pärit orgaaniline puuvill, kasvatatud ilma GMO, pestitsiidide ja putukamürkideta.

True North esimene kollektsioon sisaldab sportimiseks vajalikke baaselemente jooksmise, rattasõidu ja joogatundide jaoks ning hästi istuvat pesu. Brändi jaoks ei tähenda jätkusuutlikkus ainult kiudude ressursisäästlikku kasutamist, vaid ka toodete pikaealisust. Lisaks keskkonnasõbralikele kiudude kasutamisele kehtivad True Northi toodete suhtes sama ranged kriteeriumid, mis ettevõte peamistele – LEELA ja ALBERO – toodetele. Need on toodetud õiglaselt ja väikese süsinikujäljega.

Leela Cotton’ist

Üldist puuvillast

Puuvilla on tekstiilide toorainena kasutatud juba tuhandeid aastaid ning nahasõbralike omaduste tõttu nimetati seda iidsetel aegadel ka “valgeks kullaks”. Puuvill on niiskust imav, mistõttu on see ideaalne naha vastu kantavate rõivaesemete nagu aluspesu, ööriiete, hommikumantlite ja imikute rõivaste jaoks. Puuvill on temperatuuri reguleeriva toimega, ei ärrita nahka, ei põhjusta allergiat ja sobib seetõttu ideaalselt ka tundliku nahaga inimestele.

Ökoloogilised ja sotsiaalsed aspektid

Puuvill on tekstiili- ja rõivatööstuses kõige olulisem looduslik kiud. Tavapäraselt kasvatatud puuvill on üks kõige enam pestitsiididega töödeldud põllukultuure. Kunstlik niisutamine ning pestitsiidide, defoliantide, putukamürkide ja muude keskkonna saasteainete kasutamine põhjustab suurt keskkonnakahju ja loodusvarade hävimist. Lisaks on kemikaalide rohke kasutamine paljudele puuvillatöötajate tervisele kahjulik.

Tänapäeval lisatakse erinevate omaduste saavutamiseks puuvillale nii palju kemikaale, et algselt nahasõbralik materjal on muudetud tõenäoliselt nahka kahjustavaks.

Puuvilla kasvatavate riikide keskkonnareostuse vähendamiseks ja töötingimuste parandamiseks ning nahale kasulike rõivaste tootmiseks on LEELA COTTON kasutanud alates 1994. aastast Türgist pärit sertifitseeritud orgaanilist puuvilla.

Tootmine toimub vastavalt ülemaailmselt tunnustatud GOTS-i juhistele (Global Organic Textile Standards), mis tagavad tekstiili säästva tootmise, alustades orgaaniliselt kasvatatud toorainest ning keskkonna- ja sotsiaalselt vastutustundlikust tootmisest kuni läbipaistva märgistamiseni. Samuti on Leelal spetsiaalne GOTS-Organic sertifikaat, mille saamiseks peab vähemalt 95% kiududest pärinema kontrollitud orgaanilisest kasvatusest.

LEELA Türgist tuleva puuvilla kasvatamisel ei kasutata pestitsiide ega kunstlikke väetisi. Iga 2-3 aasta tagant toimub külvi vahetus. Umbrohtude ja kahjurite tõrjeks kasutatakse ainult bioloogilisi meetodeid. Defoliante ei kasutata, puuvill korjatakse käsitsi. Nii säilib kasvupiirkondade ökoloogiline tasakaal. Muld, õhk ja vesi ei ole kahjulike ainetega saastunud ning puuvillatöötajate tervist ei kahjustata.

Mahepuuvilla töötlemisel ei kasutata keemilisi lisandeid, nagu formaldehüüde, antistaatilisi ained, riidekoi tõrjujaid jms.

Tekstiilid trükitakse või värvitakse keskkonnasõbralike, vähesaastavate sünteetiliste värvainetega. (Kahjuks ei ole taimsed värvid alternatiiviks, kuna haakuvad tekstiilidega halvasti. Lisaks kahtlevad isegi keskkonnakaitsjad, et taimsete värvainete massiline kasutamine oleks ökoloogiline alternatiiv. Selle üheks näiteks on indigosinine värv, mis tekitab heitveeprobleeme.) Värvimisel ei kasutata optilisi valgendajaid, raskmetalle ega kloorivalgendeid. Trükid tehakse veepõhiselt. Valged tooted pleegitatakse hapnikuga. Mõni riideese on täiesti värvimata.

Aksessuaarid, nagu nööbid, on valmistatud looduslikest materjalidest (puit või kookospähkel), tõmblukud on valmistatud niklivabast metallist. Õmblemiseks kasutatakse ainult puuvillaseid lõngu, kuid need on merseriseeritud suurema tõmbetugevuse tõttu.

Lisaks kehtivad LEELA Izmiris asuvas tootmisüksuses järgmised sotsiaalsed standardid:

– püsiv lepinguline töökoht
– elamispalk
– lapstööjõu keeld (miinimumvanus: 16 aastat)
– pole sunnitud ületunde
– sunniviisiline töö puudub
– emapalk ja haigushüvitised
– töötervishoiu ja tööohutuse eeskirjade järgimine, töökohal tekkivate riskide minimeerimine
– õigus ametiühingute moodustamisele
– töökohal ei tohi diskrimineerida nahavärvi, religiooni, vanuse, soo, rahvuse, etnilise päritolu, staatuse, raseduse tõttu
– ei mingit füüsilist ega verbaalset vägivalda töökohal
– töötajate regulaarne koolitus jäätmete vähendamise, ringlussevõtu ja muude ressursside säästmise alal
– ettevõtte süsinikdioksiidiheite minimeerimine (aastane süsinikubilanss)

Kuna kõik tootmisprotsessid, alates puuvilla kasvatamisest kuni lõpptooteni, toimuvad ainult Türgis, ei ole tarbetuid, keskkonda kahjustavaid transporditeid.

Hooldus

Kõik LEELA COTTON puuvillased tekstiilid on pesumasinakindlad. Kiudude kaitsmiseks ja loodusliku värvi säilitamiseks soovitame pesuainet ilma optiliste valgendajateta (õrn või orgaaniline pesuvahend) ja pesemistemperatuuri 40°C.

Kõiki kangaid pestakse eelnevalt keskkonnasõbralikul meetodil ja need kahandatakse ka kuuma auruga (sanforiseerimine), kuid pesu lisaks kokkutõmbumist ei saa vältida (määr varieerub vahemikus 2–6%, sõltuvalt kangatüübist ja pesemistemperatuurist). Enne õmblemist testitakse ka kangaid, et need ei väänduks.

Kui pärast pesemist on rõivaese vormist välja läinud on tavaliselt süü kuivatis. Looduslike kangaste puhul on soovitatav riided pärast pesemist vormi tõmmata.

Looduslik toode käitub erinevalt tavapärastest tekstiilidest, mida on keemiliselt töödeldud, et vältida kortsumist, kokkutõmbumist jne. Seetõttu on looduslike tekstiilide jaoks paraku vajalik vormi tõmbamine ja vajadusel triikimine. Vastutasuks on sul toode, mis on nahal mugav, ei põhjusta ärritust ega allergiat ning hoiab hästi niiskuse ja temperatuuri tasakaalu.