TALLINNA PABER LABORA – käsitööna valminud paberitooted

Postius sarjast: Kui Slow oli pood ja meil olid müügil toredad brändid 🙂

Tallinna Paber on käsitsi paberi valmistamise, kõrgtrüki ja kalligraafiaga tegelev ettevõte, kus traditsioonlisi tehnikaid kaasaegsete ideedega ühendades toodetakse loodussõbralikke trükiseid.

Kogu Tallinna Paberi toodang valmib käsitööna Tallinna vanalinnas asuvates töökodades. Paberi tootmise protsessis kasutatakse ainult puhtaid ja looduslikke tooraineid ning taaskasutatakse paberi- ja kangajääke. Valminud paberile trükitakse ajaloolistel kõrgtrükipressidel meistrikodades valminud kujundused. Tallinna Paberis on loodus au sees, mistõttu jõuavad trükistele sageli just loomade ja taimede kujutised.

2013. aastast valmistatakse Tallinna Paberis seemnepaberit, millele on tootmisprotsessi käigus lisatud lilleseemneid. Paberi istutamisel kasvavad seemnetest põllulilled. Seemnepaber on valminud 100 % taaskasutatud paberist, mis laguneb mulda istutamisel kiiresti ja paberis olevaid seemneid ei kahjusta. Seemnepaber sai tunnustust ka 2013. aasta keskkonnasõbraliku ettevõtte konkursil.

Tallinna Paberi lugu

Pea 600 aastat tagasi leiutas Johannes Gutenberg üksikute ümberpaigutatavate tähtetega trükipressi, mis lihtsustas ja kiirendas trükkimise protsessi oluliselt. Tänu Euroopas levima hakanud pamflettidele ja raamatutele kandus kirjaoskus rahvahulkadesse ning inimestevaheline suhtlus hakkas hoogsasti muutuma. Suurenenud nõudlus paberi jäerle viis hollanderi paberimasina leiutamiseni. Hollander suutis senisest suuremas koguses kiudu paberimassiks töödelda ja võimaldas enneolematult palju kvaliteetset paberit valmistada.

Tallinna Paber asutati 2011. aastal eesmärgiga säilitada kõrgtrüki ja käsitsi paberi valmistamise traditsiooni.

Tallinna Paberi tehtud trükisel on teie kätte jõudes alati oma lugu rääkida.

See lugu algab paberikojast, kus väike hollander keerutab veest ning naturaalsest toorainest paberimassi. Traditsioonilis paberiraame kasutades valmistame leht lehe haaval erinevates formaatides, värvides ja tihkustes paberit. Seejärel paber pressitakse ning riputatakse paariks päevaks kuivatuskappi kuivama.

Paberi valmistamise protsessi käigus töötleme ümber vanapaberit, andes nii oma väikese panuse looduse säästmiseks. Meie meistrikojas saab paberijääkidest unikaalne paksu lõikamata servaga käsitööpaber. Eriprojektide jaoks valmistame sajandeid vastu pidavat kõrgkvaliteetset paberit puuvillast, kanepist, linast, abakast ning muudest looduslikest kiududest.

Peale paberi kuivamist jätkub tema lugu trükikojas ajalooliste kõrgtrükipresside seltsis. Meie trükikoda on koduks järgmistele pressidele: tiigelpress Heidelberg (Tuuleveski, 1967), silinderpress Korrex Nurnberg (1972), tiigelpress Hohner Rapid 2 (1969), köitepress Krause, käsipress Tabletop Platen ja giljotiin Krause. Meile meeldib traditsioonilisi kõrgtrükitehnikaid kaasaegsete lahendustega kombineerida – valmistame oma trükiklišeed fotopolümerist. Tänu sellele võime trükkida väga erinevaid kujundusi. Meil on oma tooteseeria post-, õnnitlus- ja seemnekaartidest ning suurtest trükistest. Trükime hea meelega teie enda tehtud kujunduse, aitame teil kujundust kõrgtrüki jaoks kohandada või algusest lõpuni välja töötada.

Kõrgtrükk käsitsi valmistatud paberil muudab trükise tõeliselt meeldejäävaks. Selline trükis on sobiv pulmakutseks, tänukirjaks, raamatuks, kalligraafiakunsti eksponeerimiseks või mõneks muuks ainulaadseks esemeks. Vaata meie portfooliot, kogu inspiratsiooni ja lisa meie trükisele oma eriline lugu!

Tekst ja pildid Labora kodulehelt.