Sotsiaalselt distantseerunud mõtteid

Elame veidratel aegadel. Ilmselt poleks keeg meist arvanud, kui kiiresti saab, nii üksikinimese kui maailma, pea peale keerata. Et ka Slow siin omaette vaikselt sotsiaalselt distantseerub, siis võtaks hetke, et jagada oma mõtteid. Vahelduseks ilma suurema maailmapäästmise jututa … kui, siis vaid väikese kõrvalliinina.

Esmalt – me oleme selles kõik koos! Kas see pole iseenesest imeline? Terve maailm samas olukorras ja kaugustest üksteisele toeks. Avastamas vanu ja uusi sõpru, naabreid, kellega pole kunagi varem suhelnud ja muidugi enda väikest maailma.

Ma ei ole just kõige suurem sotsiaalmeedia fänn. Facebookis, nüüd aus olles, seinalt blokeeritud enamus inimeste postitused. Näen vaid Slow jaoks vajalike keskkonna ja ökomoe teemaliste lehtede postitusi. Ma lihtsalt ei ole vaimselt võimeline selleks kõigeks. Samas on mul praegu eriti suur rõõm näha Instagramis kõiki neid story’sid, kus sõbrad jagavad oma isolatsioonitegemisi ja sellega endalegi inspiratsiooni annavad. 

Majanduslikult saavad ilmselt kõik paraja hoobi ja riigil on paras pähkel leida võimalusi toetada neid, kes kõige enam abi vajavad. Siinkohal paneb mind küll paraku imestama, kui kiiresti on paanika lahti läinud nende hulgas, kelle puhul ma oleks arvanud mingitki ettenägelikkust omada varu raskete aegade jaoks. Kohati paistavad prioriteedid nii paigast ära olema olukorras, kus päriselt on osa rahvastiku elu ohus. Loodan, et rohkem aega enda jaoks võimaldab prioriteete ja üldse elus alati nii vajalikuna tundunud asju üle vaadata. Samas võib üksindus teatavasti ka tõsiseid probleeme endaga kaasa tuua.

Kuidas meie täidame oma üksi kodus olemise aega ja mida sulle soovitame?

  • Ma usun, et on raske, aga ära kogu aeg muretse, see ei aita. Üks hea soovitus psühholoogilt: määra muretsemiseks aeg. Näiteks neljapäeva õhtul kella 17-19 muretsed. Isuga. Kõik kõige halvemad stsenaariumid läbi. Ja siis liigud edasi tegevustega, mis sulle head teevad nii vaimselt, füüsiliselt, kui ehk rahakotile.
  • Kui sinu sissetulekud pole täiesti kinni keeratud või oled saanud endale varusi koguda, siis toeta tegemisi ja ettevõtteid, mis sulle olulised on. Näiteks kohvikud, mis elavad igapäevastest klientidest, vajavad sinu abi – telli toitu koju. Osta kinkekaarte fotograafidelt, kelle stuudiod on tühjad, uus koduleht disaineritelt, kes kaotanud hooajalisi kliente, ekraani teel nõustamist eratreeneritelt jne.
  • Kasuta aega varajaseks kevadpuhastuseks. Päike paistab mõnel päeval juba küllalt mõnusalt, et aknad pesta, kevadgarderoob välja pakkida, kõige paksem mantel suvepuhkusele saata ja üks korralik tuulutus teha. Igal juhul on hetkel soovitatav kõik tihti kasutatavad pinnad desinfitseerida. Miks siis mitte juba suurelt ette võtta, et võidetud aega ära kasutada siis, kui suurem segadus möödas.
  • Järjetegevus: käes on aeg parandada ära kõik sokid ja riided. Ei oska? Aeg õppida ja vanadele lemmikutele vastu kevadet uus elu anda.
  • Suhtle inimestega! Mis siis, et füüsiliselt peab distantsi hoidma. Ehk on see just hea aeg, et kirjutada või helistada neile, kellega pole kaua suhelnud. Eelkõige sõpradele, kelle puhul tead, et nendel on raske üksi olla. Liialt kaua üksi olles depressiivsusele kalduvad sõbrad, kelle puhul tead, et neil on raske abi küsida; aga ka ekstroverdid, kes ei oska endaga üksi midagi peale hakata 😀
  • Jaga oma isolatsiooni rõõmsamaks tegemise nippe teistelegi sotsiaalmeedias. Kui sul on mingi tore oskus, mida teistele ekraani vahendusel õpetada, tee seda. 
  • Ja rääkides oskustest, siis kuna veel alustada uue omandamisega, kui mitte praegu. Ootab see kitarr nurgas õppimist, keeleõpik sahtlipõhjast välja kangutamist, mõni atvutiprogramm avastamist …
  • See, et kontakti inimestega tasuks vältida, ei tähenda, et välja ei tohi minna. Jaluta, jookse, keksle! 
  • Liikumine on oluline ja seda saab väga edukalt ka kodus teha. Hea viis keha liigutada ja vaimu rahustada on jooga. Soovitame Yoga with Adriene kanalit, kus leiad ka ärevusega tegelemiseks meditatsiooni videosid. Nunnufaktorit lisab Adriene’i videodele koer Benji. *Ideaalne aeg alustada 30 päeva väljakutset nimega Home. Home! You get it? 😀
  • Loe see raamat läbi, mille sa alustasid ja kiire elu juures ära unustasid! Ja kui raamatud, mida lugeda tahaks on otsas, siis kogu Slow raamatuvalik on täitsa arvestatav.
  • See seriaal, mida sulle sõber on miljon korda juba soovitanud …
  • Aeg ka oma aknalaua aiandusega alustada on just nüüd.
  • Kõik need retseptid, mis võtavad mitu päeva ettevalmistust? Maitseelamused teevad elu nii palju paremaks!

Lisaks: ole väga kriitiline igasuguse sotsiaalmeedias koroonaviiruse kohta leviva info osas. Adekvaatset infot saad ikka riigi ametlikult koroonaviiruse info lehelt.

Nüüd aga veidi ka sellest maailma päästmisest. Igas jamas on mingi valgus. Nii saab näiteks koroonaviiruse tulemusel seisma jäänud vabrikute ja maal püsivate lennukite võrra maailm korraks hingata. Suurlinnades kuuleb taas linde laulmas. Veneetsia kanalites on nähtud delfiine*.

Töölaua taga on vähem koosolekuid. Eetris on vähem spordiuudiseid. Kevad tuleb. Meil on rohkem aega.

Hiinas pole õhk väga ammu olnud nii puhas, kui hetkel. Euroopa taevas on lennukitest ja nende saastest puhtad. Muidugi ei ole see koht kus rõõmustada, et inimesed kannatavad, ei saa koju ning lennunduse ettevõtetel ja töötajatel on raske, aga kui juba olukord selline on, siis leiame selles loodetavasti vähemalt veidi inspiratsiooni kuidas tulevikus olla paremini ettevalmistunud. 

* Superkangelaste filmide fännid mäletavad, et Captain America ütles Endgame’is, et ta nägi vähenenud inimtegevse tagajärjel Hudsoni kanalisse naasenud vaalasid. Vat siis kuidas koomiksimaailm meieni jõuab.