SECO – taaskasutatud hõbedast ehted

Kodumaise ehtebrändi Seco ametlikuks sünniajaks on 2014. aasta september. Kui esialgu sai Seco alguse armastusest metalli vormimise ja ehete valmistamise vastu, siis mõne aastaga on nii bränd kui selle looja Jane Aus arenedes võtnud asjade valmistamise osas veidi konkreetsema hoiaku.

Praegu kasutab autor tootmisprotsessis peamiselt taaskasutatud hõbedat (sõna peamiselt just seetõttu, et mõningate valmistarvikute, näiteks kettide puhul, ei ole materjali päritolu võimalik kindlaks teha ning samas ei oleks selliste valmisosade käsitsi valmistamine samuti mõeldav).

Taaskasutatud hõbedast Conscious kollektsiooni tooted kannavad lauset: What I stand for is what I stand on. Selle lausega soovitakse inimeste igapäeva teadvusesse tuua mõtet, et planeet Maa on hetkel ainus meile teada olev elukõlbulik paik nii inimeste, loomade kui ka taimede ja muude elusorganismide jaoks. Kui me selle peale päriselt iga päev mõtleksime, siis oleksid paljud asjad väga teistmoodi.

Seco on kasvanud Tartu Loomemajanduskeskuse soojas inkubatsioonipesas, mis on andnud palju võimalusi erinevateks koolitusteks ning kohtumiseks huvitavate ja edukate inimestega.
Üheks suurimaks mõjutajaks on kindlasti mentor Reet Aus, kellega kohtumiste viljaks oli suund teadlikuma ning läbipaistvama tootmise poole. Brändi loojat kõnetab fakt, et inimesi huvitab järjest enam kust toode pärineb ja kes seda valmistab. Just autoriloomingu puhul saab ostja olla suhteliselt kindel toote ning materjalide päritolus, kvaliteedis ning selles, et see ei valmi masstoodanguna mõnes hiigeltehases anonüümsete ja alamakstud liinitööliste kätetööna.

Seco kandjaks on peamiselt üle 30-aastane stiilne naine, keda võlub lihtsus. Ta ei vaja läikivaid kalliskive ja kiirmoodi, ta teab mida ta tahab ja tal on välja kujunenud stiil. Ta ostab pigem vähe, aga kvaliteetseid tooteid ja kannab hea meelega väikebrändide tooteid, sest ta teab kust need pärinevad ja kuidas need valmivad.

Metall on väga tänuväärne materjal. Seda on võimalik korduvalt kasutada ja ümber töödelda ning kasutada erinevates sulamites. Ühe metallitüki kätte saamiseks on seda vaid üks kord vaja kaevandada, kuid just kaevandamine on protsess, mille käigus kasutatakse palju energiat, vett ning paljudes riikides tihti ka alamaksustatud tööjõudu, kellel puuduvad inimlikud töötingimused, sotsiaalsed garantiid ning sageli ka tööks vajalik ohtusvarustus.

Peale selle tekitatakse sageli suuri kahjusid keskkonnale ning inimeste ja loomade elupaikadele. Väidetavalt toodetakse hõbeda taaskasutamise puhul kuni 1/5 võrra vähem süsihappegaasi kui seda kaevandades, lisaks säästetakse muid loodusressursse ning hoitakse kokku energiat ning puhast vett. Õnneks saab öelda, et väärismetallide puhul ja eriti ehtekunstnike ning juveliiride töös on materjalide ja jääkide taaskasutamine täiesti tavapärane osa tööprotsessist ning sellist vastutustundlikku suhtumist materjali kohtab ka suurtootjate hulgas.
Lisaks taaskasutatakse ehete valmistamiseks ka elektroonikatööstusest ning meditsiinitehnikast pärinevaid väärismetallide jääke. Seetõttu on juveliiritöö sisuliselt 0-metallijäägiga tootmine.

Väärismetallist valmistatud ehte suurimateks eelisteks on, et nende väärtus ei vähene ajas ning metall on vastupidav. Kui peaks ka juhtuma, et ehe puruneb või kõrvarõnga paariline kaob, on alles jäänud metallist alati võimalik midagi uut valmistada. Lisaks on suuremal osal inimestel võimalik väärismetallist ehteid kanda ka siis kui mõne muu metalli vastu esineb allergiaid.

Brändi looja ja disainer Jane Aus õpib praegu Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuriosakonnas. Enne kunstiõpinguid tegeles töö kõrvalt peamiselt muusikaga. Ehete valmistamiseni jõudis veidi enne kunstiõpinguid, kuid just õpingute ajal otsustas sellega tõsisemalt tegelema hakata ning jõudis metalli vormimiseni.

*Seco ei ole hetkel Slow valikus. Oli kunagi ja võibolla tuleb taas 🙂