KLEAN KANTEEN – pudel terveks eluks

Postitus sarjast: Kui Slow oli pood ja meil olid müügil toredad brändid 🙂

Klean Kanteeni roostevabast terasest* joogipudelite lugu ulatub tagasi 2002. aastasse, mil Robert Seals, brändi asutaja ja leidur, asus põlve otsas valmistama esimest veepudeli prototüüpi. Roberti ettevõtmist võib omamoodi pidada teedrajavaks, arvestades et nullindate alguses ei olnud roostevabast terasest joogipudelid väga levinud ning inimeste teadlikkus plasti mõjust tervisele ja keskkonnale oli võrdlemisi väheteadvustatud.  2004. aastal tõi Robert kerge ja vastupidava, lekkekindla ja BPA-vaba veepudeli endaga garaažist kaasa muusikafestivalidele ja keskkonnalaatadele ning Klean Kanteeni missioon  aidata inimestel teha enda ja looduse jaoks paremaid valikuid, oli alanud.

Täna seisab Klean Kanteeni maailmapäästmise taga California perekond Cresswellid, kes on Sealsi visiooni tublisti edasi arendanud ja tootevalikut laiendanud.

“Me loodame, et meie tooted leiavad kasutust aastaid ja miks mitte aastakümneid. Üks kruus, üks pudel ja konteiner võivad ükshaaval viia suurte tulemusteni.”

Jeff ja Michelle, kaasomanikud, õde ja vend

 

Tulemuste all peetakse siin silmas nii saavutatud positiivseid mõjusid inimtervisele kui looduskeskkonnale. Klean Kanteen nimelt oli üks esimesi ettevõtteid, kes loobus teadlikult hormonaalsüsteemi mõjutavast polükarbonaatplastiku kasutamisest. Seoses plastreostuse ja Vaikse ookeani prügisaare probleemi kajastamisega peavoolumeedias, hakati täheldama veel suuremat suunamuutust tarbijakäitumises ning üha enam inimesi on sealtmaalt hakanud tegema oma valikuid korduvkasutatavate BPA-vabade jooginõude kasuks. Näha nii lühikese ajaga magnituudilisi muutusi inspireerib ja süstib optimismi, et väikesed sammud tarbijakäitumises viivad tõepoolest suurte tulemusteni.

 

Muuseas, mis on bisfenool A?

Bisfenool A ehk BPA on kemikaal, mida kasutatakse polükarbonaatplastide ja epoksüvaikude tootmisel. Polükarbonaatplastid on kerged, purunemiskindlad, läbipaistvad ja kõrge kuumataluvusega ning seetõttu suurte kasutusvõimalustega.

Polükarbonaatplastist võivad olla näiteks:

  • taaskasutatavad plastist toidu- ja jooginõud sh lutipudelid
  • plastist mänguasjad ja veepudelid
  • silmaläätsed ja prilliraamid
  • CDd ja DVDd, elektroonika- ja elektritarbed, mida kasutatakse kodumajapidamises (nt lauaarvutid, majapidamisseadmed, elektrilised tööriistad jne)
  • spordivahendid
  • meditsiinitarvete osad (nt dialüsaatorid, inkubaatorid jne), samuti hambaravitarbed

 

Sitket ja hea vormitavusega epoksüvaiku kasutatakse järgnevates toodetes:

  • värvid ja liimid
  • plekist toidu-ja joogipurkide sisepind võib olla vooderdatud bisfenool A-d sisaldava epoksüvaiguga, kuna takistab rooste ja saaste jõudmist toiduni
  • kassatšekkide termopaber – kätega tšekki hõõrudes või kortsutades võib kemikaal kanduda meie organismi (Bioneer.ee)

 

Ja miks see kahjulik on?

Bisfenool A-d peetakse hormoonsüsteemi kahjustavaks kemikaaliks, kuna see käitub nagu naissuguhormoon östrogeen ja võib seeläbi petta keha ja organismi, käivitades ebavajalikke reaktsioone, mis võivad olla kahjulikud.

Murettekitav on bisfenool A mõju loote, imikute ja laste ajutööle, käitumisele ja eesnäärmetööle. Minimaalset mõju on täheldatud ka varases puberteedieas tüdrukute piimanäärmetele. BPA võimalik mõju inimese arengule on oluline aspekt ohtude väljaselgitamisel. Täiskasvanutel on BPA-ga kokkupuude näidanud mõju meeste suguelundite talitlusele. Vastukaaluks arengumõjudele on võimalikud ka pikaajalised mõjud ajutöös, meeste suguelundkonnas ja ainevahetuse protsessides. On tõenäoline, et täiskasvanutega kokkupuude mõjutab ajutööd, naiste reproduktiiv- ja immuunsüsteemi ning naiste suguelundite arengut (Kemikaalimaailm)

Põhjaliku eestikeelse ülevaate bisfenool A-st leiad ERMi ajaveebist – Bisfenool A ja ftalaadid – igapäevaelus varitsevad potentsiaalsed kurjategijad

 

Bulletproof

BPA-vastast teavitustööd on Klean Kanteen teinud teinekord ka oma ärihuvide hinnaga, sest veel 2007. aastal hoiatasid suuremad edasimüüjad, et keelduvad veepudeleid müümast, kui pakendile on märgitud BPA-keelumärk. Klean Kanteeni teraskesta see ei mõjutanud ning lisaks BPA-vabale märgile on toodetel täna ka B-CORP märk, mis näitab, et tehastes töötavatel inimestel on head töötingimused ja õiglane palk. 1% for the Planet tähendab, et protsent nende müügitulust läheb looduse hoidmisega, sh plastireostuse ning vee-ja looduskaitsealade säilitamisega tegelevatele MTÜdele. Tänaseks on bränd annetanud viimastele kokku 1.5 miljon dollarit.