ETHLETIC – Õiglane. Vegan. Jätkusuutlik.

Postitus sarjast: Kui Slow oli pood ja meil olid müügil toredad brändid 🙂

Ethleticu tennised ei saanud alguse kalkuleeritud äriplaanist konditsioneeritud kontoriruumis. Jalatsi lugu algab pallist. Täpsemalt ühes Pakistani tootmishallis James Lloydi ja Dr. Martin Kunzi ideest luua esimene õiglaselt toodetud jalgpall maailmas.  Et jalgpalle tehakse valdavalt kummist ning jätkusuutlikku kummi ei olnud kusagilt võtta, tuli see esmalt välja töötada. Kunzi initsiatiivil saab Sri Lanka looduslik kumm jätkusuutlikku metsamajandamise sertifikaadi ning 2004. aastal söödetakse koos Lloydiga Ethleticu brändi all uue generatsiooni jäktusuutlik jalgpall turule. Teedrajav saavutus majandusharus, mis on seni valdavalt tuntud oma lapstööjõu kasutamise ja ebainimlike töötingimuste poolest.

Kuid üksnes pallist jääb Ethleticule väheks. 2007. aastal esitletakse uut ideed Pakistani tootmisjuhile. Kummist tallad. Õmblustega riie. Mr. Zulifiqar on vaimustuses: “Jah, me oleme võimelised seda tegema”. Idee jätkusuutlikult, eetiliselt ja keskkonnasõbralikult valmistatud jalatsist levib maailma. Kolme aasta pikkune töötajate koolitamise ja prototüüpide valmistamine kulmineerub 2010. aastal maailma esimese sertifitseeritud Fairtrade puuvillast valmistatud tennisega. Samal aastal lisatakse Ethletic rangete kriteeriumite German Association of Worldshops listi akrediteeritud tootjate nimekirja.

Parandamaks oma töötajate eluolu Pakistanis, alustab Ethletic 2006. aastal esimese spordibrändina heategevuskampaaniaga: igalt ostetult tootelt läheb 15% tehasetöötajate heaoluühendusse. Tänaseni saavad tehasetöötajad ise otsustada, milliste projektide tarbeks saadud raha kasutatakse, olgu selleks siis laste hariduse edendamine, tervishoid, pensionid või väikelaenud. Marc Solterbeck, Ethleticu tegevdirektor, reisib aastas mitu korda Sri Lankale, Inidasse ja Pakistani, et saada isiklik kontakt oma töötajatega.

Solterbeck: “Inimesed, kes töötavad Ethleticu heaks ei ole numbrid bilansil või kulufaktor. Me tunneme neid inimesi. Me hindame neid ja nende oskusi, nende pühendumist, nende ajalugu.”

Taoline lähenemine köidab 2012. aastal Berliini arhitekti ja vabamõtlejat Van Bo Le-Mentzelit, kes teeb Solterbeckile ettepaneku dokfilmiks “Karma Chakhs”. Projekt võimaldab hinnata tervet jalatsite tootmisahelat, puuvillaistandustest valmistooteni ning esitleda Ethleticu visiooni miljonitele.

2014. aastal disainib kunstnik Kay Wright limiteeritud koguses kollektsiooni “Ethical Couture”, valmistatud 100% Fairtrade puuvillast. Samal aastal reisib muusik Ole Feddersen Ethleticu tiimiga India farmidesse ning sellest ettevõtmisest sünnib meeleolukas lugu koos Berliini VJ Wolfgang Lohri videoklipiga.

Alates 2014. aasta septembrist on bränd Berliini disaineri Johanna Balzeri juhtimisel laienenud. Tootevalikusse kuuluvad uued stiilid ja mudelid: ‘modernne’, ‘mugav’ ja ‘otsekohene’. Jätkub protsess, mille käigus eetiliste alternatiivide valik jalatsiturul kasvab. Ühtlasi on see protsess, milles pühendumus jätkusuutlikusse ja õiglasesse tootmisesse ei ole ainult kõige aluseks, vaid on ka kestev.

Looduslik kumm

Ethleticu tenniste tallad ja liim pärinevad kummipuult (Hevea brasiliensis). Tahke kumm, mida kasutatakse taldade valmistamisel saadakse kummipuu piimmahla segamisel happega. Piimmmahl muutub tihkemaks, massist eraldatakse vesi, dehüdreeritud kummilehed kuivatakse spetsiaalsetes suitsukambrites kummimattideks ning töödeldakse vastupidavaks. Kummipuu koorest eralduvat piimmahla kasutatakse liimina. Lisaks looduslikele materjalidele on oluline, et tooraine oleks kasvatatud ja saak koristatud sotsiaalselt vastutustundlikult. Looduslik kumm pärineb Sri Lankalt, mis on esimene koht maailmas FSC (Forest Stewardship Council) sertifitseeritud kummipuuistandustega. FSC kaitseb ja säilitab looduslikke kooslusi ja kõrge kaitseväärtusega metsi, seisab väljasuremisohus liikide ning kohalike elanike ja töötajate õiguste eest.

Loodusliku kummi kasuks räägib ka kummipuude suur CO2 sidumisvõime. India teadlaste hinnangul seob nimelt üks hektar kummipuumetsa 7x rohkem süsihappegaasi kui hektar vihmametsa. Lisaks on kumm biolagunev ning nii vähendab see ookeanides “plastikvaipasid”.

Orgaaniline puuvill

Ethleticute orgaaniline puuvill pärineb FLO (Fairtrade Labelling Organizations International) sertifikaadiga India väiketalunikke koondavalt kogukonnalt Chetna Organic. Üks selline väikefarm asub näiteks Andra Pradeshis, India kaguosas, kus kahel hektaril 30-40% ulatuses kasvatatakse orgaanilist puuvilla. Ülejäänud maad kasutatakse isiklikuks otstarbeks ubade, pähklite või tsitrusviljade kasvatamiseks. Pestitsiidide kasutamine on kohalike seas tugevalt taunitud – lääne kunstväetiste ja biotehnoloogiliste seemnematerjalide kasutamine teeks neid ühest küljest finantsiliselt sõltuvaks ning teisalt vaesestaks mulda. Orgaaniline ei ole mitte trend, vaid kohalikele iseenesestmõistetav praktika, et nii pinnast kui mulda saaksid kasutada ka järgmised põlvkonnad.

Fair Trade tootmine

Ethleticule iseenesestmõistetav on ka tehasetöötajatele miinimumpalkade maksmine ja töökeskkonna ohutus. Kuid bränd on võtnud sihiks minna viimastest kaugemale, soovides et nende töötajatel tekiks päriselt positiivne suhe nii oma töö, valmistavate toodete kui teinekord skeptiliselt suhtutavasse “lääne” klienti. Selleks rahastab Ethletic vabatahtlikult preemiate läbi ühiseid kogukonnaprojekte ning mis veel enam – töötajad otsustavad ise, millise projekti kasuks. Preemiate süsteem on lihtne: igalt tehasele tehtavalt tellimuselt makstab bränd 15% omakorda töötajate heaoluorganisatsioonile ehk tellimuselt väärtuses 100 000 eurot, maksab Ethletic kokku 115 000 eurot – 100 000 tehasele ja 15 000 kogukonnaprojektide arendamiseks. Täna on kogukonna prioriteediks sotsiaalsed hüved nagu tervisekindlustuspoliisid, arsti- ja haiglavisiidid, laste koolimaterjalid ja puhas joogivesi.

Taolise lähenemise eelise sõnastab Ethletic enda jaoks nii: “Me tahame teada, kes on need inimesed, kes teevad meie tooteid. Ainult üksteist vastastikku tundes, saame töötada koos ühise eesmärgi nimel ning anda nii üksteisele kui ülejäänud maailmale edasi informatsioonieelist, mida oleme kogunud nii sotsiaalses turumajanduses, tehnoloogias, keskkonnakaitses kui tööohutuses. Me seisame oma töötajate poolel, kuid rõhume sealjuures ühisele tehtavale tööle, mis vastab klientide kõrgetele ootustele. See võib olla teinekord visa protsess, sest ühisele arusaamisele jõudmine võtav aega. Aga meil on sellisesse lähenemisse usku ning see, mida oleme praegu saavutanud veenab meid, et liigume õiges suunas.”

Meie Ethleticu valikut vaata siit.