ALBERO – mahepuuvillast aluspesu

Itaalia nimega Saksa bränd ALBERO (‘puu’) valmistab puuvillaseid sportliku-trendika joonega naiste- ja meeste aluspesu ning sokke.

Bränd on koondunud 1994. aastast orgaanilise puuvilla tootmisega tegelev LEELA COTTONi alla, mille tootmine käib kooskõlas globaalselt tunnustatud GOTSi standarditega. Lahtiseletatuna tähendab see, et kogu tootmisahel, alates puuvillaseemne külvamisest, on kooskõlas keskkonna- ja sotsiaalsete normidega.  Standardi täitmist jälgib omakorda rahvusvaheliselt tunnustatud sertifitseerimisrorganisatsioon CONTROL UNION CERTIFICATION B. V. (CUC). Et kogu tootmisprotsess toimub Türgis Istanbulis ja Izmiris, siis võimaldab see hoida ka tootmise logistika mõistliku ja keskkonnasõbralikuna.

Orgaanilise puuvilla kasvatamine Türgis käib mõistagi ilma taime- ja putukamürkide ning kunstväetisteta. Mullaviljakust suurendatakse looduslike väetiste ja kahe aasta taguse viljavaheldusega. Puuvillalehtede eemaldamiseks ei kasutata keemilisi vahendeid (defoliante), vaid lehed nopitakse-koristatakse põllult käsitsi. Nii säilitatakse piirkonna ökoloogiline tasakaal, õhk ja vesi hoitakse puhtana ning tööliste tervist ei seata riski alla.

Puuvilla töötlemisel ei kasutata keemilisi lisaaineid, nagu formaldehüüd, tule- ja koitõrjevahendeid või antistaatikuid.

Riiete värvid ja prindid saadakse samuti keskkonnasõbralikul viisil. Värvid ei sisalda toksilisi aineid, küll aga on need sünteetilist päritolu. Miks? Praktilisel põhjusel taimepõhised värvid kuluvad paraku puuvillalt kiiremini maha. Lisaks leidub ka keskkonnateadlasi, kes kahtlevad massilise taimevärvide ökoloogilises õigustuses, tuues probleemse näitena välja teksatööstuses kasutatava indigotaime ja saastunud heitvee. Värvimisel ei kasutata optilisi valgendeid, raskmetalle ega kloori. Valgendamine on hapniku ja prindid veepõhised. Ning mõningaid riideid ei värvita üldse. Riiete nööbid ja lukud on valmistatud puust, teokarbist, (kookos)koorest ja niklivabast metallist. Õmblemisel kasutatakse puuvillaniiti, mida on tugevdamiseks merseriseeritud.

Albero seisab hea ka tööliste õiguste eest. Istanbuli ja Izmiri tehased tegutsevad kooskõlas Euroopa sotsiaalsete nõuetega. Keelatud on lapstööjõud, tagatud on miinimumpalk, emadus- ja haigetoetused, peetakse kinni tööohutusnormidest ning puudub sunduslik ületöötundide tegemine.

Albero orgaanilisest puuvillast aluspüksid ja bokserid leiad Slow Aparaaditehase esinduspoest.