Nõud, nõud, nõud, nõud … ehk kuidas luua kapselgarderoob

Meenub veider reklaam telekast, mida harva vaatan, aga kui, siis saab ikka mingi jaburuse pähe. Ingliskeelne variant siin.

Vahepeal on sama tunne riietega. Hommikul, kui pole midagi selga panna. Õhtul, kui terve tuba on neid täis. Reedel, kui ei leia peo outfit’i. Neid on nii palju, samas nii vähe.

Räägiksin veidi capsule wardrobe teemal. Eesti keeles vist ei ole selle jaoks veel head tõlget. Samas kapselgarderoob kõlab päris hästi. Davai, let’s go with that. Kõik, kes on sellest huvitunud, on arvatavasti läbi lugenud sadu artikleid vastaval teemal. Kõik, kes veidi huvitunud, vaadanud Pinterestist ideaalseid garderoobikombosid. Ja kõik, kes pole huvitunud, on ehk näinud mõnes ajakirjas kedagi oma garderoobi tutvustamas, stangel värvi järgi organiseeritud 15 eset. Kuidas kurat see küll võimalik on?

Capsule wardrobe’i mõiste võttis esmaselt kasutusele Susie Faux, 1970ndatel Londonis tegutsenud butiigiomanik. Tema idee seisnes selles, et naise garderoobis peaks olema kuni 10 põhirõivaeset ja aksessuaari (kingad sealhulgas), mida siis hooajati mõne moeesemega miksida.

Antud kontseptsiooni populariseeris Donna Karan andes 1985. aastal välja kollektsiooni “7 Easy Pieces” 7 rõivaeset, mida lihtsalt omavahel kombineerida. Ma ei oska kindlalt tõdeda, aga tundub, et viimaste aastate jooksul on eelpool kirjeldatud “kapiidee” tugevalt hoogu juurde saanud. Olgu siis inimeste kiireneva elutempo pärast või teadmisest, et mida rohkem tarbid, seda rohkem reostad.

Minu huvi antud teema vastu sai alguse küll veidi teistel põhjustel, aga üks nendest oli kindlasti just ajapuudus. Tüütu oli läbi lapata halvastiorganiseeritud virnasid, kus lõpuks tundus ikka, et miskit pole kanda. Oma garderoobisisu vähendamiseks on internet pakkunud mitmeid ja mitmeid ideesid, ise olen kõige rohkem rahul sellise korrastusega:

Esiteks, tõmba kõik kappidest ja sahtlitest välja. Suurem osa juhendavaid artikleid ütlevad seda ja see on tõsi. Nende sõnul küll selle pärast, et siis saad kogu garderoobiga ühele poole, minu enda arust tekib pigem see “issand jummel, miks mul NIII palju riideid on” tunne ja siis sa lihtsalt tahadki pooltest lahti saada.

Teiseks, legendaarne kolme kuhja sortimissüsteem: jätan, võib-olla ja annetan/müün/viin ümbertöötlusesse. Kõik augulised ja aasta-kaks mitte kantud lähevad sinna viimasesse.

Kolmandaks, kui äraantavad ja visatavad riided kõrvale pandud, vaata allesolevat kuhja ja võta seal välja asjad, mida oled viimase nädala kahe jooksul kandnud. Rõivad, milles tunned ennast kõige mugavamalt ja tõesti tead, et seda mitte mingi hinna eest ära ei tahaks anda. Minul endal sai nõnda umbes 15 eset. Ja muideks väga rõõmustav oli näha, et täiesti loomulikult ongi mu igapäevariietel mingi värviskeem olemas (mis all punktides mainitud). Minu puhul siis must, sinine, hall ja beež.

Ja ongi juba veidi kergem. Või ei ole ka, eks igaüks leiab oma tee. Põhiline, et endale meeldib. Muidu kõiketeadev Wikipedia ütleb kirjeldatud kontseptsiooni kohta järgmist:

Põhipunktid kapselgarderoobi kokkupanekul:

  • värviskeemi valimine – 2 baasvärvi ja 2 värskendavat, baasvärvidega sobivat tooni
  • oma kehatüübiga arvestamine – kõik mis teeb ilusaks ja rõhutab või peidab õigeid kohti
  • oma jumega sobitamine – tead küll, kui sulle öeldakse, et punane sobib sulle. Kõik on põhjusega, mõni värv lihtsalt on ilusam ühe kui teise seljas. Isiklikult ei ole enda “tooni” veel välja suutnud seletada, aga küll aeg näitab
  • klassikaliste lõigete valimine – culottes võivad küll praegu moes olla, aga palun ära osta neid 7 paari
  • hea kvaliteediga materjalide valimine – kui sul on juba kodus 2 samasugust t-särki, mis peale kahte pesu topilised, siis võib-olla ei tasu kolmandat osta.

Mõned lehed ja artiklid capsule wardrobe’i teemal:

un-fancy.com
You’re doing the capsule wardrobe wrong
Project 333

Vastava teema juures on tegelikult veel mitmeid nüansse, kuidas asja paremini teha, aga sellest juba teine kord.

1 reply on “Nõud, nõud, nõud, nõud … ehk kuidas luua kapselgarderoob”

Comments are closed