Avameelselt aluspesust

“Ma ostsin aluspesu” sadasin ma suvaliselt pooleliolevasse vestlusteemasse, unelevasse ja ümmargusse.

Sõber, kellega me detsembrikülma eest kohvikusse maha olime istunud, vaatas mind nüüd väga kahtleval pilgul. 

“…ja mitte iseendale!”

Ükskõik, mis teemad Su elus parajasti vaagimist ei vaja. Võta paus. Me peame rääkima aluspesust. Sportlikud, kõigi-vanaemade-lemmikud või pitsivahulised, vahet pole – peaasi, et oleks ‘päriselt puhas’. Mida see veel tähendab?

Kemikaalid ei ole seksikad

Nahk on keha suurim organ. Oma pesu on kõige lähemal nii ihule kui kõige tundlikumale piirkonnale. Aluspesu, nagu teisigi riideid, pleegitatakse, värvitakse, töödeldakse tule-, pleki-, seene-, bakteri-, vee- ja kortsumiskindlaks erinevate kemikaalidega. Higistamisel ja hõõrdumisel võib osa neist imenduda läbi naha organismi. Tundlik nahk reageerib asovärvidele ärritusena. Ftalaadid, triklosaan ja perfluoritud kemikaalid häirivad hormoonide talitlust. Formaldehüüde, mida kasutatakse puuvilla ja teiste naturaalsete kiudude puhul kortsumise vähendamiseks, seostatakse vähiga.

Kõik riided, mis on nahaga vahetus kokkupuutes (lisaks aluspesule ka pidžaama, baaskihid ja voodilinad) peaksid olema seetõttu kõige puhtamatest kiududest-materjalidest. Orgaanilise puuvilla kasvatamisel ei kasutata pestitsiide, selle töötlemisel kahjulikke kemikaale ning kandmisel ei pea muretsema tervise pärast.

Või nagu sõnastab lihtsalt ja tabavalt Heleni sõber Uku: “Vähemalt ei pea noksi keemiavanni pistma”.

Orgaanilise puuvilla teised eelised:

Materjal on hingav, õhuvool ei ole takistatud ning ei anna soodsat võimalust ebameeldivate lõhnade, bakterite ja seente tekkimiseks.

Hea imamisvõime, mis tähendab et higi ja jääkaineid ei jää kleepuva kihina naha pinnale.

See on vastupidavam kui keemiliselt töödeldud kiud. Kallim hind on õigustatud aluspesu pikema elueaga.

Lisaks enda tervisele hoiad loodust. Orgaaniline põllumajandus ei kasuta kunstlikke väetisi. Vähem mürke ja saasteaineid mullas, vees, toidus ja ringina tagasi Sinus endas.

Poes otsi pesult sertifikaati. Oeko-Tex Standard 100 testib rõivaid (nii tööprotsessis olevaid kui valmistoodangut) legaalsete ja illegaalsete kahjulike kemikaalide osas, enamlevinumatest nt asovärvid, kaadmium, nikkel, pentakolorofenool. GOTS tagab, et kogu tekstiili tarneahel on orgaaniline ja vastab sotsiaalsetele kriteeriumitele. Better Cotton Initiative (BCI) märk seisab väikefarmerite sertifitseeritud toodangu eest, kellele GOTS sertifikaadi taotlemine jääb majanduslike vahendite taha. Et aga ainult 1% kogu maailma puuvillast on orgaaniline ja seegi, nagu puuvilla puhul paratamatu, ei ole veesäästlik, tuleb uurida ka teisi materjale. Pealegi, võib-olla Sulle ei meeldigi puuvillane aluspesu? Pole probleemi, meil on alternatiive.

Puidukiud 

Puude “kandmine” algas 20. sajandi algusel viskoosiga (ameerikas tuntud kui ‘rayon’). Viskoos on keemiline kiud, mida saadakse tselluloosist, enamasti pöögist ja bambusest.

Viskoosi modifitseeritud ning jätkusuutlikum variant modaal (Modal) on pärit 50ndatest. Modaalist pesu on siidine ja sile, naha vastas meeldivalt jahe ning oma luksusliku välimuse tõttu enim eelistatud just naiste seas. Pöögipuust valmistatud modaal seob ka paremini vett ja niiskust kui puuvill ning on seega ka hea tekstiil spordipesu jaoks.

Bambus on pehme materjal, mis jõudis turule 2002. aastal paljulubavate omadustega: pehme, pestitsiidivaba ja antimikroobne. Bambus nagu eukalüptki kasvab ja taastoodab end kiiresti, aga võib lisaks keskkonnasõbralikule mehaanilisele töötlusele olla teinekord töödeldud keemiliselt. Uus, orgaaniline suund bambuse jaoks on suletud ringi põhimõttel toimiv lyocell-töötlus, kus mittetoksilist lahust ei suunata heitvette, vaid puhastamisse, kust see läheb uuesti kasutusse.

Lenzing AG patenteeritud tootenimed Modal ja Tencel on mõlemad lyocell-kiud (regenereeritud derivatiseerimata tselluloosist). Pehme ja hea hingavusega Tencel imab puuvillaga võrreldes 50% rohkem niiskust, reguleerib seega hästi kehatemperatuuri ja on antibatkeriaalne. Iseäranis soovitatav neile, kes kannatavad ekseemide käes.

Valgukiud

Sojakiud on pärit 50ndatest ning sarnaneb materjali poolest siidile ja raskemas kaalus kašmiirile. Orgaanilist päritolu esemed on biolagunevad ning teoorias võivad Sinu aluspüksid olla tõepoolest…söödavad. Lähene omal vastutusel, palun.

SeaCell on pruunvetikakiud, mida saadakse Islandi fjorditelt ning mida töödeldakse Lyocell-meetodil. Nahaniiskusega kokkupuutel vabanevad riidest A- ja B vitamiinid ning mineraalidest magneesium, kaltsium, kaalium ja fosfor. Väidetavalt on see mõju pesemiskindel. Ja kui oled üks neist, kes on seest ja väljast vananemisvastane, siis olgu lisatud, et vetikates sisalduvad antioksüdandid ennetavad vabade radikaalide poolt põhjustatud enneaegset vananemist. Ka seal allpool.

Et Sinu ‘päriselt puhas’ pesu ka edaspidi puhas oleks, siis ära unusta neid õigesti ja keskkonnasõbralikult hooldada. Näiteks pesupähklitega. Või käsitsi seebi ja veega. Pesu on õrn ja parim viis delikaatsete esemete hooldamiseks masinas on need asetada spetsiaalsesse pesukotti. Pikka iga.

PS East ja ajaloost rääkides, kuigi niudevöösid on kantud iidsetest aegadest saati (ja osades kultuurides ka tänapäeval), ei jõudnud aluspüksid naiste jalga varem kui 19. sajandil. Väikese nostalgilise pildigalerii, kuidas naistepesu ajas muutunud on, leiad siit.